Autor: Põllumajandus.ee • 7. veebruar 2020

WideLining - maailma esimene tehnoradade tegemise süsteem

Agritechnica 2019 põllumajandusmessil tutvustas Väderstad uut innovaatilist Tempo WideLining süsteemi.
Lastes täppiskülvikul alati täisvõimsusel külvata, suurendab Väderstad <em >WideLining</em> järsult põllule külvatud seemnete arvu.
Foto: Simon Foster

WideLining ehk reavahe muutmise seade on maailma esimene tehnoradade tegemise süsteem, mis võimaldab taimekasvatajal laotada läga maisipõllule ilma, et saagipotentsiaal seetõttu langeks.

“Selle asemel, et lägalaoturile tehnoradu ette valmistada sektsioone sulgedes, muudab WideLining täppiskülviku reavahet automaatselt. Kuna WideLining paneb seetõttu kõik sektsioonid alati täisvõimsusel külvama, hoitakse saagikus põllul kõrge,” tutvustas Väderstadi täppiskülvikut kommertstootejuht Jörgen Dahl.

Kui luuakse tehnorajad, mida lägalaotur hiljem kasutab, paneb WideLining süsteem Tempo täppiskülviku automaatselt ridade vahekaugust seadistama ja seda nii, et tekiks kaks 1050 mm-i laiust tehnorada.

“Tehnorajad luuakse nelja sektsiooni hüdraulilise reguleerimise abil täppiskülviku raamil. See tähendab, et 1050 mm ridade kõrval asuvate sektsioonide vahekaugus muutub vahemikus 750 mm kuni 600 mm, see on silomaisi kõrge saagikuse säilitamiseks vastuvõetav reavahe,” ütles Dahl.

WideLining on täisautomaatne ja integreeritud Väderstad E-Control iPadi-põhisesse juhtimissüsteemi. Kui WideLining on aktiveeritud, teeb masin põlluarvutuse ja reguleerib sektsioone automaatselt, et luua tehnorajad vastavalt lägalaoturi töölaiusele.

“Lastes täppiskülvikul alati täisvõimsusel külvata, suurendab Väderstad WideLining järsult põllule külvatud seemnete arvu. Näiteks silomaisi külviks 8-realise täppiskülviku ja 18-meetri laiuse lägalaoturiga külvab Väderstad WideLining põllule 8,3% rohkem seemneid kui praegu turulolev tehnoloogia,” tõi Jörgen Dahl näite.

Uhiuus WideLining süsteem tuli esmaesitlusele 2019. aasta novembris Saksamaal, Hannoveris toimunud põllumajandusmessil Agritechnica. Sellele paindlikule ja kiirele külvikule Väderstad Tempo V 6-12 on WideLining tehnoloogia saadaval alates 2020. aasta teisest poolest.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960