Autor: Põllumajandus.ee • 15. september 2020

Sordivõrdluskatse Erki Plamuse põllul: milline on saagikaim tava- ja hübriidtalinisu?

2019. aasta sügisel rajas Baltic Agro Raplamaale koostöös tootjaga Erki Plamus FIE kaks talinisu sordivõrdluskatset: tavasortide katse ja hübriidsortide katse. Nüüd on saagid koristatud ja aeg teha kokkuvõte.
Kokku oli võrdluses 9 talinisu sorti.
Foto: Pixabay

Tavasortide võrdluskatse

Tavasortide võrdluskatses külvati 05.09.2019 maha sordid Julius, Skagen, Malunas ja Informer. Külvisenorm oli 350 id/m2.

Kevadised kontrollkäigud põldudel. Kevadel, 20. märtsil põllule minnes oli kõige tugevama ning ühtlasema võrsumisega sort Informer, millel oli 3 pikka ja tugevat võrset. Ka Skagenil ja Malunasel oli 3 võrset, kuid Malunase võrsed olid varakevadel veel üsna peenikesed ning tagasihoidlikud. Katses oli ka Julius, millel oli 2 võrset. Võrsumine oli pigem tagasihoidlik, mida võis tingida liigsügav külv (kuni 4 cm).

Ülemises reas vasakul Julius, paremal Malunas, all vasakul Informer ja paremal Skagen. 20.03.2020
Foto: Baltic Agro AS

Kaks nädalat hiljem, 07. aprillil, oli pilt talinisu põllul märgatavalt muutunud. Kõigil neljal sordil oli võrdselt kolm tugevat võrset. Kui Juliusel lugesime eelmisel korral 2 võrset, siis sellel korral oli sort pika sammu edasi astunud ning tal oli samuti 3 tugevat võrset. Kui Malunasel oli eelmisel korral 3 võrset ja kõrvalvõrsed väga peenikesed ja niitjad, siis kaks nädalat hiljem olid ka Malunase kõrvalvõrsed arenenud tugevaks ning konkurentsivõimeliseks. Lisaks oli põllu servast näha sama efekti, mis eelmisel aastal: Malunas oli teistest sortidest tunduvalt rohelisem.

Vasakult: Julius, Informer, Skagen, Malunas. Igast sordist on fotol 10 taime. 07.07.2020
Foto: Baltic Agro AS

Kevadel pritsiti talinisu võrsumise soodustamiseks kasvuregulaatorite seguga CCC 0,25 l/ha + Moddus 250 EC 0,3 l/ha. Kõrsumise esimesel poolel koos esimese fungitsiidiga pritsiti kõrre tugevdamise eesmärgil kasvuregulaatorit Moddus 250 EC 0,4 l/ha. Kevadine lämmastiku tase oli 200 kg/ha.

Suvised külastused. 18. juunil mõõtsime Skageni, Malunase ja Juliuse pikkuseks 80 cm, sort Informer oli mõnevõrra kõrgema kasvuga.

Ülevalt alla sordid Malunas, Skagen, Informer, Julius. 16.06.2020
Foto: Baltic Agro AS

Suve jooksul käisid põllult üle mitmed tugevad tormid ja pikad vihmasajud, mis andsid hoobi taimede seisukindlusele. Saagikoristamise päevaks (20.08.2020) oli ainsana täielikult püsti sort Informer. Kõige rohkem lamandunud (üle 50%) oli sort Skagen.

Koristamine ja katsetulemused. Koristusniiskus jäi vahemikku 12,6-13,5%. Kõige kõrgema saagikuse andis uus sort Informer 10,48 t/ha. Ülejäänud kolm sorti olid üsna sarnaste saagikustega: Julius 9,92 t/ha, Skagen 9,90 t/ha ning Malunas 9,81 t/ha.

Tavasortide katsetulemused.
Foto: Baltic Agro AS

Proteiin oli kõige kõrgem sordil Skagen 14,2% ja kõige madalam sordil Informer. Malunas oli kvaliteedilt klass madalam kui Skagen – nii nagu see tavatsebki olla. Kuigi Informer andis üle poole tonni enam saaki kui teised sordid, siis kvaliteeti arvesse võttes osutus tulukamaks sordiks kõrge kvaliteediga meile ammu tuntud sort Skagen (enamtulu 27 eur/ha kohta).

Hübriidsortide võrdluskatse

Teises talinisu sordivõrdluskatses samas ettevõttes külvati sügisel kolm hübriidsorti Hymalaya, Hydelta ja Hylux ning tavasordid Malunas ja Julius. Tavasortide külvisenorm oli 350 id/m2 ning hübriidsortidel kaks korda madalam, 175 id/m2.

Varakevadel, 07.04.2020, olid hübriidnisud veidi paremini võrsunud, näiteks Hydeltal 3-4 võrset, aga Juliusel 2.

Ülevalt alla sordid Hylux, Hydelta ja Hymalaya. 16.06.2020.
Foto: Baltic Agro AS

Koristamine ja katsetulemused. Koristuspäeval, 17. augustil, andsid kõik kolm hübriidsorti üle 10-tonnised saagid, kuid alla ei jäänud ka tavasort Malunas.

Sort ja saagikus.
Foto: Baltic Agro AS

Baltic Agro põllutiim: Helina Märtmann, Kertrud Jaeski ja Annika Jõemaa

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960