Autor: Põllumajandus.ee • 21. oktoober 2020

BLRT Grupp ehitas maailmas ainulaadse avamere kalakasvatuspargase

BLRT Grupi tütarettevõte Marketex Marine ehitas ja andis oma kauasele partnerile, vesiviljelussektorile eri teenuseid ja tehnoloogiad pakkuvale maailma turuliidrile, Norra ettevõttele AKVA group üle unikaalse 800-tonnise kalakasvatuspargase. Pargase lõppklient on Norra kalakasvatusettevõte Norway Royal Salmon.
BLRT Grupp ehitas maailmas ainulaadse avamere kalakasvatuspargase.
Foto: BLRT Grupp

“Kliendile üleantud 64,8 meetri pikkune ja 12 meetri laiune kalakasvatuspargas on varustatud ainulaadse hübriidsööturiga, mis mahutab 800 tonni kalasööta. Sööta võib sumpadesse juhtida otse vee all. Taoline tehnoloogia on keskkonnasõbralikum ja energiasäästlikum. Katsetused näitasid, et uue süsteemi energiakulu on võrreldes pinnasööturiga 70–90% väiksem. Samas säilib võimalus sööta kalu veepinnal. Tellija saab valida, millist süsteemi mingil konkreetsel ajahetkel kalade tõhusamaks söötmiseks kasutada,” selgitab Marketex Marine juhatuse liige Dmitri Gornostajev.

„Meie koostöö Marketex Marine'iga on kestnud juba üle 10 aasta, kuid see projekt tähistab vesiviljelustööstuses tõelist läbimurret. Vastvalminud pargas on suurim tipptehnoloogial põhinev ujuv kalafarm seadmestusega, millest võisime paari aasta eest vaid unistada. Pargas veetakse avamerele, seetõttu on ta varustatud õõtsumissummutiga ja meie eraldi välja töötatud V-kujulise kerega. Suurem vastupidavuse klass võimaldab tal taluda kõrglaineid ning ebasoodsaid mere- ja ilmastikutingimusi,” räägib AKVA group’i juhatuse liige Per Andreas Hjetland.

Uus kalapargas hakkab tööle avamerel ning ta on mõeldud teenindama spetsiaalselt tema joaks välja töötatud uut tüüpi sumpasid, mis sukelduvad 6–8 meetri sügavusele. Taolised sumbad aitavad vältida kalahaigusi, mida tekitavaid vee pinnakihtides levivaid patogeensed mikroorganismid.

Viimase viieteistkümne aasta jooksul on Marketex Marine ehitanud vesiviljelustööstusele enam kui 350 pargast.
Foto: BLRT Grupp

Viimase viieteistkümne aasta jooksul on Marketex Marine ehitanud vesiviljelustööstusele enam kui 350 pargast, mis töötavad edukalt paljudes riikides üle kogu maailma: Jaapanist Tšiilini ja Norrast Kreekani. Marketex Marin pakub väikelaevaehituse ja kalakasvatuse turul võtmevalmis lahendusi – pargase projekteerimisest valmistoote üleandmiseni kliendile. Ettevõte on teraspargaste ehitusturu liider.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960