Autor: Kristjan Pruul • 21. oktoober 2020

Õiguskantsler: maaelu koroonalaenude korraldus on läbipaistmatu

Õiguskantsler: maaelu koroonalaenude korraldus on läbipaistmatu
Autor: Ivar Kuldver
Maaelu edendamise sihtasutuses (MES) koroonaabi keelduvad laenuotsused on õiguskantsleri hinnangul põhjendamata ja ettevõtjate võrdne kohtlemine ei ole tagatud.

"Õiguspärane haldusmenetlus pole pelk formaalsus, vaid laenude andmise põhimõtete läbipaistvuse ja järjekindluse ning seeläbi ettevõtjate ühetaolise, õiglase ja õiguspärase kohtlemise oluline tagatis," kirjutas õiguskantsler Ülle Madise maaeluministrile Arvo Allerile.

Nimelt on õiguskantsleri poole pöördunud mitu maapiirkondade ettevõtjat, kellele MES jättis majanduslike raskuste leevendamiseks mõeldud laenu väljastamata ega selgitanud ka keeldumise põhjused. Samuti jäi ettevõtjatele arusaamatuks, kuidas ja kas üldse on võimalik sihtasutuse otsust vaidlustada.

Selleks, et asi oleks põhiseadusega üldse kooskõlas tuleb MESil ikkagi avalikke ülesandeid täita hea halduse põhimõtte kohaselt ning tagada ettevõtjate võrdne kohtlemine ja aus konkurents, kirjutas Madise. "Muu hulgas tuleb selgitada seda, miks pole laenu andmine MES hinnangul kooskõlas avalike huvidega."

Õiguskantsler toonitas, et MES peaks lähtuma ennekõike õigusnormidest. Muu hulgas ei saa sihtasutus ilma õigusliku aluseta piirata ettevõtjate ringi, kellele jäetakse laen automaatselt andmata. Praegu on laenutaotluste rahuldamat ajätmisel aga viidatud MES nõukogu kehtestatud piirangutele, kuid tegelikult ei ole neil kindlaksmääratud ja väljapoole ulatuvat jõudu.

Loe täismahus artiklit Äripäeva veebist.

Jaga lugu
Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Sigrid SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 14 990
Kim LaanveeReklaamimüügi projektijuhtTel: 588 07 751