Autor: Põllumajandus.ee • 21. mai 2021

CLAAS käivitas Le Mans’s tulevikutehase

Prantsusmaal Le Mans’s asuv CLAASi traktorite tulevikutehas alustas ametlikult tegevust pärast kolmeaastast moderniseerimist. Tuginedes tipptasemel digitehnoloogiale, kehtestab see tootmisrajatis uued standardid.
CLAAS käivitas Le Mans’s tulevikutehase.
Foto: Arnaud Derouet©Studiophotojm2

2017. aastal andis CLAAS oma uuele suurinvesteeringule Le Mans’s rohelise tule. 40 miljonit eurot on kulunud peamiselt montaažiseadmete täielikule uuendamisele ja tehase digitaalsele ümberkujundamisele. Seega on pärast 2003. aastal toimunud ettevõtte Renault Agriculture omandamist tehtud koguinvesteering umbes 80 miljonit eurot, mis on paigutatud Le Mans’sse, Vélizy arenduskeskusse ning Trangé katsetus- ja valideerimiskeskusse.

„Meie täielikult renoveeritud tehas Le Mans’s tõstab kvaliteetsete ja võrku ühendatud traktorite tootmise lati uuele kõrgusele,“ ütles CLAASi kontserni juhatuse esimees Thomas Böck. „Sellega paneme aluse oma globaalse äri jätkuvale kasvule.“

Juba 2019. aastal nimetati seda moderniseerimisprojekti Prantsusmaal lipulaevaks ja tulevikutööstuseks.

Digiajastu kuulutaja

Tehase ajakohastamine on loonud täiesti uued võimalused toota üha keerukamaid ja individuaalselt konfigureeritud traktoreid. Selleks on paljud keerulised protsessid uuesti läbi mõeldud, eriti ettevõttesisene logistika.

Tulevikus suurendatakse päevatoodangut kuni 60 traktorini.
Foto: Arnaud Derouet©Studiophotojm2

Kõige moodsamate virtuaalreaalsuse tehnoloogiate kasutamine võimaldas tehase kavandamisel kõiki protsesse digitaalselt matkida, isegi nende traktorimudelite puhul, mis polnud veel tootmisse jõudnud. Kasutades 3D-animatsioone ja virtuaalreaalsuse prille, mängiti läbi lugematul hulgal võimalusi, et mõelda läbi kõik montaažietapid alates jõuülekandest kuni valmis ja kontrollitud traktorini. Tänu sellele tuvastati kõik vajalikud ehitusmuudatused aegsasti.

Tootmise automatiseerimisel oli võtmeteguriks nn automaatjuhitavate veokite (AGV) kasutuselevõtt. 40 sellist autonoomset kandeveokit transpordivad traktoreid ilma juhita ja täiesti automaatselt esimesest koostejaamast kuni viimaseni, suutes korraga liigutada kuni 20-tonnist koormat. See tähendab, et nende kandevõimest piisab nii kõigi praeguste tootesarjade kui ka tulevaste, veel võimsamate mudelite jaoks.

Tulevikus suurendatakse päevatoodangut kuni 60 traktorini. Terve aasta tootmisvõimsuse statistiliseks prognoosiks annab see 13 000 traktorit, praegu on sama näitaja umbes 10 000.

Tipptasemel töökohad

Sellest täielikult moderniseeritud tehasest saavad eelkõige kasu töötajad. Tänu uuele logistilisele taristule on töötajatel ergonoomiliselt kujundatud koostepunktides palju rohkem ruumi, sest konveierile liiguvad ainult kohe vajalikud osad. Mõnes tööjaamas saavad töötajad lihtsamaks suhtlemiseks kasutada kõrvaklappidega peakomplekte. Ühtlasi tagavad heledad värvid koos tipptasemel leedvalgustusega fookustatud ning meeldiva töökeskkonna, mis meenutab looduslikku päevavalgust.

Praegu toodetakse Le Mans’s viit traktorimudeli sarja võimsusega 75–460 hj.
Foto: Arnaud Derouet©Studiophotojm2

„Uue tootmishoone projekteerimisel seisid efektiivsuse kõrval esiplaanil töötingimused,“ selgitas dr Martin von Hoyningen-Huene, kes on CLAASi traktoriüksuse juht ja kontserni juhatuse liige. „Oleme märgatavalt täiustanud protsesse ja ergonoomikat, mis suurendab nii meie töötajate keskendumisvõimet kui ka motivatsiooni. Nagu uus logistika, nii on seegi traktorite valmistamisel kõige rangemate kvaliteedistandardite seisukohalt oluline komponent.“

Praegu toodetakse Le Mans’s viit traktorimudeli sarja võimsusega 75–460 hj. Le Mans’ tehas koos Pariisi lähedal Vélizys asuva arenduskeskuse ning Trangé katsetus- ja valideerimiskeskusega annab tööd umbes 1000 inimesele. Need üksused teevad tihedat koostööd teiste arenduskeskuste ja tehastega, näiteks Saksamaal Dissenis asuva ettevõttega CLAAS E-Systems ja Paderbornis tegutseva ettevõttega CLAAS Industrietechnik, kus valmivad TERRA TRACi roomikud traktorile AXION 900 TERRA TRAC ning astmevaba võimsusjaotusega käigukastid sarjadele ARION 500 ja ARION 600.

Avades samal ajal ka Chartresi lähedal Ymerays uue tehnoloogiakeskuse, jätkab CLAAS oma kohaloleku tugevdamist Prantsusmaal ehk riigis, mis on Euroopa Liidu suurim põllumajandustootja. Juba alates 1958. aastast on CLAAS valmistanud Metzis põllumajanduslikke pallipresse ja praegu annab ta Prantsusmaal tööd rohkem kui 2200 inimesele.

Le Mans’ digitaalne stardiloenduse kampaania

Juba märtsis algas sotsiaalmeedias stardiloenduse videokampaania, mis teavitas Le Mans’ tehase avamisest. 12 videoklipis, mida ühendas moto „Countdown to Le Mans“, kirjeldati tehase ajalugu, kõige tähtsamaid verstaposte ja peamisi uuendusi. Need klipid näitasid ilmekalt, kuidas on uuenduslikkus pärast 2003. aastal toimunud CLAASi-poolset ülevõtmist veelgi kasvanud.

Lisaks sellele on Le Mans’ traktoritehast enne ametlikku taasavamist esitletud CLAASi veebisaidi erilehel. Lehel excellence-lemans.claas.com leidub teavet, andmeid ja fakte tehase, Le Mans’ ja ajaloolise tausta kohta, mida täiendab ülevaade kõige olulisematest tehnilistest verstapostidest ning uuendustest. Lisaks annavad 360-kraadine tehasetuur, pildigaleriid ja arvukad videod võimaluse tehase ning selle töötajatega lähemalt tutvuda.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960