Autor: Põllumajandus.ee • 9. juuli 2020

Kuumastressi SUPERSTAAR – ventilaator CYCLONE 360

Kuumastressi SUPERSTAAR – ventilaator CYCLONE 360.
Foto: Dimedium
Ideaalseks temperatuuriks piimalehmale peetakse 5-15 kraadi. Alates 20 soojakraadist on suure õhuniiskuse korral juba lehmade heaolu häiritud ja algab kuumastress. Eestis, kus keskmine suhteline õhuniiskus on suvel umbes 50-60 %, on kriitiliseks piiriks 25°C. Sellistes tingimustes ei ole loomad enam võimelised tekkiva soojushulgaga iseseisvalt hakkama saama ja nende söömus, toodang ning sigimisnäitajad langevad märgatavalt.

Mida siis teha? Esimese asjana tuleks tagada väga hea ligipääs puhtale joogiveele (üks jootur 10-20 lehma kohta) ja värske sööt 2 korda päevas. Lisaks tuleks kvaliteetsete ventilaatorite abil väljast sisse tuua värske ja kuiv õhk. Olulisim kõrge riskiga grupp, kuhu ventilaatorid paigaldada, on poegimiseelsed lehmad (3 nädalat enne poegimist). Seejärel tuleks üle vaadata lüpsiplatsi ooteala, kus lehmad tihedalt kokkupressituna kõige suurema stressi all on. Kolmas koht on lehmade asemed, kus loomad viibivad ca 14 tundi päevas. Viimaseks tuleks üle vaadata söödakäik.

Suurema söömuse lootuses paigutatakse sageli ventilaatorid esmalt just söödakäiku. See pole mõistlik, kuna lehmad lõpetavad söömise tänu vatsabakterite suurele soojatootmisele. Investeerige korralikku ventilatsioonisüsteemi, mis reguleerib end automaatselt.

Lehmade kuumastressi indeks.
Foto: Dimedium

Soe õhk moodustab lehma nahapinnale nähtamatu kile, mis ei võimalda kehalt sooja eraldumist. Õhu ventileerimise üks olulisi eesmärke farmis on see kile piisava õhuringlusega eemaldada.

Dimedium esitleb revolutsioonilist kuumastressi superstaari – targa disainiga maksimaalselt tõhusat ja töökindlat ventilaatorit CYCLONE 360! Kui tavalised ventilaatorid segavad õhku ainult enda all, siis Cyclone 360 muudab õhu 360°C enda ümber kiiresti ühtlaseks. Üks vaikne ja võimas ventilaator katab optimaalsel kiirusel enda ümber enam kui 18 meetrise diameetriga ala, tagades pidevalt puhta, värske ja kuivema õhu.

Tänu ventilaatori erilistele labadele suunatakse aktiivne külm õhuvool (0,5 kuni 4 m/s) 360 kraadi ulatuses alla. See võimaldab aktiivset põranda kuivatamist ja õhuniiskuse vähendamist, mis omakorda parandab sõrgade tervist ja udara hügieeni ka külmema ilmaga.

Cyclone 360 ventilaatoril on vaikne harjavaba mootor, mis võimaldab võrreledes traditsiooniliste ventilaatoritega säästa kuni 32 % energiat.

Vaata videot SIIT.

Heat Stress Management.
Foto: Dimedium

1)Suurendab toodangut ja piima rasvasisaldust

2)Ventilatsioon võimaldab konvektsioonjahutust

3)Parem heaolu tagab suurema söömuse ja piimatoodangu

4)Parandab taastootmisnäitajaid ja viljakust

5)Vähendab haiguste riski (lonked, dermatiit)

6)Tasakaalustab pH-taset

Iga Cyclone 360 ventilaator on eraldi reguleeritav ja aktiveerub vastavalt temperatuurianduri seadistusele automaatselt.

Vaata lisainfot SIIT.

Võta ühendust Dimediumi Targa Farmi projektijuht Sveniga ja küsi pakkumist!

Sven Saal, tel. 5561 1704, e-post: [email protected]

Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Turunduslahenduste osakondTel: 6670 105