Autor: Äripäeva eriprojektide ja sisuturunduse üksus: [email protected] • 1. juuli 2022

Miks kasutada talirapsil umbrohutõrjevahendina Belkar™ ja Metazamix™ paagisegu?

Talirapsi kasvatamise populaarsus on tõusnud aasta-aastalt. Kindlasti on oluline osa sellest sordiaretusel, kuna aretustöö käigus on muudetud sordid talve ja ilmastikukindlamaks. Lisaks on soosinud talirapsi kasvatamist pehmemad talved. Meie tingimustes on põhiline talirapsi hävimise põhjus talvekülm ning lisaks kehva ettevalmistus talvitumiseks, lumerohkus pole üldiselt ohuks talvitumisele. Seoses talirapsi järjest paremale talvitumisele kasvatatakse suvirapsi oluliselt vähem, märkimata ei saa jätta ka suvirapsil toituvate putukate rohkust võrreldes talirapsiga. Aastatega on suurenenud surve ka taimehaigustele. Kuna majanduslikult on kasulik rapsi kasvatada nii sageli külvikorras kui võimalik, pole harvad juhtumid kus rapsi on samal põllul iga 3 aasta järel. Selline, liiga tihe, külvikord soodustab ühe väga olulise haiguse nagu ristõieliste nuutrisse (Plasmodiophora brassicae) nakatumist.
Foto: (Foto: Corteva Agriscience Eesti)

Ristõieliste nuuter on limaseen, kes elab eostena mullas. Soojus, optimaalne temperatuur 18-25 °C ja niiskus on haiguse arenguks suurepärane. Mullavees idanenud rändeosed tungivad peremeestaime (ristõielised kultuurid) juurtesse ning põhjustavad taimedel juurekahjustusi. Nuutrisse nakatunud raps jääb kasvus kängu, sest juurte kaudu toiteainete omastamine on häiritud. Varajases faasis, tugeval nakatumisel taimed hukkuvad, hilisemal nakatumisel taimedel tekib hädaküpsus visuaalselt eristuvad põllul kollakate laikudena, kõtru moodustub vähe ning taimed on kiduramad. Saagikadu sõltub nakatunud taimede osakaalust põllul.

Ristõielised umbrohud, mitte ainult ei hoia ristõieliste nuutri haigustekitajat elus vaid konkureerivad talirapsiga nende tärkamisel kui ka kasvuaegselt. Eelkõige põldsinep ja põldrõigas võtavad ära kultuurile antud toiteained ning valguse, kuna nende areng sügisel on oluliselt kiirem. Sageli võimegi näha sügisel talirapsi põldudel õitsvaid umbrohtusid, kõik see võetakse umbrohtude poolt talirapsi arvelt. Lisaks soodustavad umbrohud taimiku tiheda seisu tõttu haigustesse nakatumist ning halvendavad kultuuri talvitumisvõimalusi. Kevadel on neis kohtades, kus põldsinep ja põldrõigas sügisel võimutsenud, suured tühimikud. Järgmisel kevadel tulevad uued probleemid, hõredates põlluosades hakkavad mitmed umbrohud kasvama. Seega, ristõielised umbrohud nagu põldsinep ja põldrõigas tuleb põllult tõrjuda juba sügisel ning efektiivse tõrje saavutamiseks võimalikult varases kasvufaasis nii vähendame ka oluliselt ristõieliste nuutri peremeestaimi.

Ettevõte Corteva Agriscience poolt on välja töötatud talirapsile herbitsiid Belkar™, mis sisaldab kahte toimeainet: Arylex™ Active (metüül-halauksifeen) ja pikloraam. Belkar hävitab erinevaid kaheidulehelisi umbrohtusid. Belkaril on väga hea efektiivsus liblikõielistele umbrohtudele (hernes, põlduba, lutsern, ristik) ning paljudele teistele kaheidulehelistele umbrohtudele. Siinkohal on väga oluline märkida, et Belkari toime ristõielistele umbrohtudele on hea. Sõltuvalt ristõielistest umbrohtudest, kas hävitatakse nad täielikult või surutakse jõuliselt alla. Näiteks põldsinepi väiksemad taimed pritsimise ajal jäävad kääbusjaks, suurematel taimedel vars kõverdub ning kasv pidurdub. Sellised taimed ei konkureeri talirapsiga ning hukkuvad talve jooksul. See omakorda tähendab, et vähendatakse oluliselt ristõieliste nuutri peremeestaimi. Belkarit võib kasutada ka soolotootena, kuid parim lahendus on segada teda tootega Metazamix, kuna sel juhul on kaetud enamus olulistest umbrohtude tõrjespektrist. Metazamix™ sisaldab kolme toimeainet: metasakloori, aminopüraliidi ja pikloraami. Kolmest toimeainest kaks on kontaktse toimega kuid kolmas metasakloor on suures osas mulla mõjuga. Seega paagisegu annab kiire efekti talirapsiga konkureerivate umbrohtude hävitamiseks ning mulla toime lisab juurde pikemaajalise mõju.

Sageli on meil augustikuus, kui on talirapsi külviaeg, kuivapoolsed ilmastikutingimused see ei võimalda mulla toimega preparaatide kasutamist, kuna nende efektiivsus jääb nõrgaks. Nii ongi hea lahendus kasutada umbrohutõrjel tooteid, mis ei sõltu mulla niiskusest ning mida saab kasutada hiljem umbrohtude tärkamisel. Belkar ja Metazamix segu võib kasutada alates talirapsi 2-4 pärislehe faasist. Kindlasti ei tohi kasutada, kui taimed on väga väikesed ning ei ole veel moodustunud kahte pärislehte, seega on kindlam teha siis kui kultuuril on vähemalt kolm pärislehte. Praktika on näidanud, et kui taimed tärkavad ebaühtlaselt, tuleks lähtuda kõige väiksematest talirapsi taimedest. Jälgida tuleb, et umbrohud oleksid tärganud, kuna kahe toote peale kokku on 4 erinevat toimeainet, millest enamus st kolm on kontaktse toimega.

Soovitavad kulunormid paagiseguna on 0,25 l/ha Belkar+ 0,6-0,8 l/ha Metazamixi. Metazamixi normi valik sõltub sellest, kui palju on umbrohtusid tärganud, mida suuremad on umbrohud seda suuremat normi tuleb kasutada, lisaks võib alati arvestada, et kui kasutate suuremat kulunormi, saate pikemaajalise mulla mõju.

Kui taliraps külvatakse teravilja järgi on probleemiks kõrrelised umbrohud. Sõltuvalt harimisviisist ja eelviljast võib kõrrelised hakata juba varajases faasis talirapsiga võistlema nii valguse kui toiteainete pärast. Esimene kõrreliste tõrje tuleb ära teha enne Belkari ja Metazamixi kasutamist, kokku segada neid ei või, soovitav on hoida vahet vähemalt 7 päeva.

Praktikas üldjuhul kasutatakse Belkar+Metazamix segu enne, kui kasutatakse kasvuregulaatorit. Juhul kui kasvuregulaatori kasutamine toimub enne umbrohutõrjet, tuleb olla kindel, et taimedel pole kasvuregulaatori kasutamisest tingitud stressi. Seega on mõistlik hoida vahet 7 päeva nii enne kui ka pärast kasvuregulaatori kasutamist, et raps oleks heas kasvuhoos. Mõnikord võib Belkar paagisegus põhjustada kasvu pärssimist ning lehtede ja varre deformatsiooni, kuid see ei mõjuta saagikust ega seemne kvaliteeti. Tuleb vältida ülekatete teket.

Belkar+Metazamix paagisegu kasutamisel pea meeles!

Belkar+Metazamix paagisegu on lubatud kasutada ainult sügisel talirapsile.

•Kasuta toodete segu, siis kui umbrohud on tärganud

•Efektiivne ristõieliste nuutri peremeestaimede vastu nagu põldsinep, põldrõigas, harilik hiirekõrv, põld-litterhein, kus efektiivsus küündib 75%-ni.

•Väga efektiivne liblikõieliste (hernes, uba, ristik, lutsern) umbrohtude vastu.

•Paagisegu tõrjub paljusid probleemseid kaheidulehelisi umbrohtusid: kesalille, magunaid, roomavat madarat ehk virna, rukkilille, kurerehasid, verevat iminõgest jt Vesiheinale efektiivsus kuni 85%.

•Ebaühtlaselt ettevalmistatud põld, kus on suur kogus põhku ja väikesed mullakamakad mullapinnal pole toote efektiivsuse seisukohalt määrava tähtsusega, kuid metasakloori maksimaalseks tulemuseks aitab kaasa mullaniiskus ja ühtlane mullapind.

•Mulla niiskus ei mõjuta tärganud umbrohtude efektiivsust, kuid võib mõjutada pikemaajalist mulla mõju. Kuiva mulla puhul jääb mulla mõju kesiseks, kuid kolm toimeainet toimivad lehtede kaudu, hävitades juba kasvama hakanud umbrohud.

•Kuna eelvilja põhk pole toote efektiivsuse seisukohalt olulise tähtsusega, sobib Belkar+ Metazamix segu kasutamiseks väga hästi minimeeritud harimisviisiga ja kõrdekülvidega põldudel.

•Piisab ühest kasutamise korrast, et põld oleks umbrohupuhas ja taimik saaks hakata valmistuma talvitumiseks.

•Ideaalne segu kuiva sügise korral.

•Mitte kasutada sortidel ʺQuartzʺ ja ʺMendelʺ.

Belkar+ Metazamix segu ära sega kõrreliste tõrjevahenditega ega kasvuregulaatoritega, hoia vahet 7 päeva, et taim oleks heas kasvuhoos.

•Vältida kõrge kontsentratsiooniga boori (150 g/ha) kasutamist segus, võib segada väikese boori kontsentratsiooniga mikroväetiste seguga, juhul kui kasutatakse normi 1,0 l/ha nt YaraVita Brassitrel Pro. Samuti on 1-2 kg/ha kulunormiga magneesiumsulfaadi kasutamine segus on lubatud.

Corteva Agriscience

01.07.2022.a.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960