Autor: Põllumajandus.ee • 12. juuni 2023

Axial 50 EC - millal, kus ja kuidas kasutada?

Sel hooajal on Syngenta Eesti taimekaitsespetsialistidele tulnud tavapärasest rohkem küsimusi seoses herbitsiidi Axial 50 EC kasutamisega, eriti selle mõju kohta tähk-kukehirsile. Seepärast peatume selle toote kasutamise teemal pikemalt.
Tuulekarea määraminu lehekeelekese abil.
Foto: Syngenta Eesti

Axial on süsteemse toimega herbitsiid, mis mõjub umbrohtudele lehtede kaudu. Axial 50 EC on tuntud tuulekaera tõrjevahend, kuid see tõrjub efektiivselt ka mitmeid teisi kõrrelisi umbrohtusid ning jah, seejujures ka edukalt tähk-kukehirssi. Mõju on hea kuni väga hea järgnevatele umbrohtudele, toome spektri juurde ka soovitatava kasutusnormide vahemiku:

•Tuulekaer (Avena fatua) - 0,6-1,0 l/ha.

•Viljatu kaer (Avena sterilis) - 0,6-1,0 l/ha

•Lõunakaer (Avena ludoviciana) - 0,6-1,0 l/ha

•Aasnurmikas (Poa pratensis) - 0,6-1,0 l/ha

•Harilik nurmikas (Poa trivialis) - 0,6-1,0 l/ha

•Kukeleivad (Setaria spp) - 0,6-1,0 l/ha

•Raiheinad (Lolium spp.) - 0,6-1,0 l/ha

•Rebasesabad (Alopecurus sp.) - 1,2 l/ha

•Rukki-kastehein ehk harilik rukkihein (Apera spica-venti) - 0,8-1,0 l/ha

•Tähk-kukehirss (Echinochloa crus-galli) - 0,6-1,0 l/ha

Axial 50 EC ei tõrju laialehelisi umbrohtusid, selle mõju orasheinale, lustetele ja murunurmikale on minimaalne, nende umbrohtude esinemisel tuleb kasutada spetsiifilist herbitsiidi. Võimalikud

Pritsida tuleks kevadel, alates teravilja esimese pärislehe faasist (kasvufaas 11) kuni kõrsumise lõpuni. Pritsitakse, kui suurem osa umbrohtudest on tärganud.

Tuulekaera ja põld-rebasesaba lubatud pritsimise aeg on enne umbrohtude esimese lehe lahtirullumist kuni lipulehe keelekese nähtavale ilmumiseni (BBCH 13-39), kuid väga oluline on teha tõrje võimalikult varajases kasvufaasis, soovitatavalt mitte hiljem kui faas 32 (taimed kuni 10 cm kõrgused). Hilisemal pritsimisel võib tõrje efektiivsus oluliselt langeda (katsete põhjal keskmiselt kuni 35%). Teisi kõrrelisi umbrohtusid pritsitakse ajavahemikus BBCH 25-37 ehk puhmiku faasist kuni lipulehe ilmumiseni. Seega võiks optimaalse pritsimisaja valimisel arvestada, millised umbrohud teil põllul kasvavad.

Kindlasti ärge pritsige, kui umbrohud on hilisemas kasvufaasis. Nii tuulekaera kui põld-rebasesaba seemned on võimelised nn järelvalmima ning liiga hilise pritsimisega aitate kaasa resistentsete umbrohtude tekkele ja levikule!

Paindlik

Axial 50 EC on alternatiivsete toodetega võrreldes paindlik ja kindel valik. Selle toime ei sõltu mulla lõimisest, orgaanilise aine sisaldusest või põhu jääkidest, samuti temperatuurist. Vihmakindlus saavutatakse 2 tunniga. See on ka üks kiiremini toimivaid HRAC grupi 2 toimeaineid, ideaalsetes tingimustes on umbrohtude värvimuutus nähtav juba 3-5 päevaga.

Kasutamine paagisegudes

Axial 50 EC kasutamine segus kasvuregulaatoritega CCC, Moddus 250 EC ja Moddus Start on lubatud kuni teraviljade kasvufaasini 32 ehk kuni teise kõrresõlme moodustumiseni. Sealt edasi ei ole nimetatud kasvuregulaatoreid ja Axiali soovitatav segada ning nende kahe toote pritsimise vahele võiks jääda vähemalt 5 päeva. Põhjuseks see, et peale teise kõrresõlme ilmumist võib (aga ei pruugi) kasvu reguleeriv toime võimenduda ehk olenevalt tingimustest ja sortidest võib kõrs jääda lühemaks kui tavaliselt. Talirukis ja suvioder võivad reageerida vastuvõtlikumalt kui talinisu ja talioder.

Axiali 50 EC võib segada lisaks mitmete fungitsiididega (nt Elatus Era, Amistar) ja insektitsiididega (nt Karate Zeon, Evure). Võimalikud segupartnerid laialeheliste umbrohtude tõrjeks (järgida Eestis registreeritud norme):

•Küllalt levinud herbitsiidide segu on Axial 50 EC + Biathlon 4D + märgaja kuni faasini 39. Selle segu puhul lisatakse paaki esmalt Biathlon.

•Axial 50 EC + Zypar/Quelex

•Axial 50 EC + Pixxaro EC

•Axial 50 EC + Starane XL kuni faasini 39

Kui kõrreliste umbrohtude probleem on suur, siis on soovitatav teha pritsimised eraldi, 5-7 päevase vahega.

Erinevate toodete segamisel veenduga alati, et pritsi segisti kogu aeg töötaks. Segus teiste herbitsiididega on oluline mitte kasutada miinimumnorme, kuna ALS inhibiitoritena tuntud toimeained võivad teiste herbitsiidide toimet pärssida. Kindlasti on teiste herbitsiididega segus oluline mitte vähendada kulunorme, kuna mõju just kõrrelistele võib väheneda.

Kindlasti ei tohi Axial 50 EC-d kasutada segus järgmiste toodetega:

•Hormoonherbitsiididega MCPA, 2,4-D ja Banvel 4S

•Toimeainet bifenoks sisaldavate toodetega (Fox 480 SC

•Toimeainet proheksadioonkaltsium sisaldavate toodetega (Medax Max, Medax Top)

•Lämmastikku ja väävlit sisaldavate vedelväetistega (KAS, UAN S)

Ekstreemsetes tingimustes (tugev põud, öökülm, suured temperatuuride kõikumised) ei ole Axial 50 EC kasutamine segudes soovitatav, sest sarnaselt paljudele teistele herbitsiididele võib segus kasutamine suureneda kultuurtaimede kõrvetamise oht.

Uuri lisa Axial 50 EC kohta SIIT.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960