Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 26. märts 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Maa-ameti geoportaali jõudsid uued ortofotod

Maa-ameti geoportaalis on kaardirakenduste või avaliku WMS teenuse vahendusel nähtavad kõik 2012. aasta aeropildistamise tulemusena valminud ortofotod.

Mullu keskendus Maa-amet põhiliselt Lääne-, Põhja- ja Ida-Eesti piirkondade aeropildistamisele, sealhulgas pildistati järgmisi asulaid: Tartu, Elva, Kallaste, Otepää, Rapla, Suure-Jaani, Võhma, Järvakandi, Kohila, Märjamaa, Aespa, Alu, Eidapere, Hageri, Hagudi, Juuru, Kaerepere, Kaiu, Kehtna, Keava, Kuusiku, Käru, Lelle, Mustla, Prillimäe.

Ortofotod näitavad Eestit linnulennult ehk tegu on töödeldud aerofotodega, millelt on kõrvaldatud moonutused, mis tekivad maapinna reljeefist või kaamera kaldest maapinna suhtes. Seega kajastavad ortofotod ülelennu hetkel looduses esinenud olukorda – puid-põõsaid, hooneid, teid, veekogusid jmt – ja annavad hea ülevaate nende paiknemisest, kaugustest jne. Asulaid pildistati madallennult, mis tagab varasemast suurema teravusega fotod.

Maa-ameti geoportaalis olevad ortofotod katavad kogu riigi territooriumi ja on aluseks Eesti põhikaardi koostamisel ja uuendamisel. Igal aastal aeropildistab ja aerolaserskaneerib amet umbes neljandiku Eestimaast.

 

Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Turunduslahenduste osakondTel: 6670 105