Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 24. oktoober 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

5645 põllumeest võivad saada planeeritust vähem eurotoetust

Euroopa Komisjonil on plaanis vähendada 2013. aastal esitatud toetustaotluste alusel makstavaid otsetoetusi 2,45% võrra.

Üle-Euroopalise toetuste vähendamise tingis 2014. aasta Euroopa Liidu põllumajanduseelarves prognoositud puudujääk, mille põhjuseks oli liidu viimane laienemine. Euroopa Liidu põllumajanduseelarves kaetakse otsetoetuste vähendamise abil kokku 902,9 miljoni euro suurune puudujääk.

"2,45-protsendine vähendamine on praegusel  juhul eelnõu faasis ja otsus pole lõplik, sest kolmepoolsed läbirääkimised Euroopa Parlamendi, Komisjoni ja Nõukogu vahel pole lõppenud. Lõplik otsus peab tulema 1. detsembriks, kui liikmesriigid  peavad hakkama toetusi välja maksma. Esialgsete arvutuste kohaselt mõjutaks otsetoetuste vähendamine Eestis umbes 5645 taotlejat ja välja makstakse planeeritust 2,02 miljoni euro võrra vähem,“ sõnas põllumajandusministeeriumi põllumajandus- ja maaelupoliitika asekantsler Illar Lemetti. „Üle-Euroopalise toetuste vähendamise tingis 2014. aasta Euroopa Liidu põllumajanduseelarves prognoositud puudujääk, mille osaliseks põhjuseks on Liidu laienemisega seotud kulutused, kuid ka otsus moodustada põllumajanduse eelarves kriisireserv. Kriisireserv moodustatakse eriti raskete turuolukordade pehmendamiseks, vajalike turukorralduslike meetmete rakendamiseks. Kui kriitilisi olukordi 2014. eelarveaastal (algas 16.oktoober 2013) ei teki või kasutatakse vahendeid vähem, makstakse kasutamata raha põllumajanduse otsetoetuse taotlejatele proportsionaalselt algsele otsetoetuse vähendamisele tagasi.“

Esilagu kehtestas Euroopa Komisjon otsetoetuste vähendamise 4% võrra üle 2000 eurostelt summadelt. Seoses täpsustunud eelarve täitmise hinnanguga kavandab komisjon vähendada kärpe määra 2,45%-ni. Sellekohane määruse eelnõu on saadetud liikmesriikidele aruteluks.

Jaga lugu
Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Sigrid AunapPõllumajandus.ee juhtTel: 555 14 990
Kim LaanveeReklaamimüügi projektijuhtTel: 588 07 751