• 24.03.14, 09:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kala- ja piimatööstuses tootjahind kasvutrendis

Töötlevas tööstuses kasvasid hinnad enim toiduainete tööstuses, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.
Veebruar ei toonud tootjahindade arengutes olulisi muutusi. Statistikaameti andmetel püsis töötlevas tööstuses tootjahindade aastane kasv 0,2% tasemel, kuuga tõusid hinnad keskmiselt 0,4%. Euroopa Liidu riikides olid hinnad jaanuaris valdavalt kerges languses, eeldatavalt oli olukord sarnane ka veebruarikuus. Kuigi indikaatorid näitavad Euroopas majanduse kosumise märke, pole see hindadesse kandunud.
Keskmisest oluliselt kiirem hinnatõus iseloomustab mõningaid toiduainete tööstuse alamsektoreid. Kalatööstuses on toodang aastaga kallinenud ligi 15 protsenti ja piimatööstuses enam kui 8 protsenti. Seejuures paistab kalatööstus silma ka pikemaajalisi trende vaadates, kuna tema toodang on alates 2010. aastaset kallinenud enam kui 50 protsenti.
Samas kogu töötleva tööstuse toodang kallines samal perioodil 8 protsenti. Paberitööstuses on hinnad viimase nelja aastaga kukkunud. Keskmisest kiirem hindade kasv iseloomustab ka mööblitööstust, kus toodang kallines aastaga veidi enam kui 5 protsenti. Kuna antud sektoris moodustab olulise osa kuludest tööjõud, veab hindu üles ilmselt üldine palkade kasv, mis muudab tööjõu kallimaks.
Aastases võrdluses jätkasid veebruaris ekspordi- ja impordihinnad langustrendil, vastavalt 2,3 ja 2,7 protsendiga. Hinnalanguse suuremateks mõjutajateks oli endiselt naftasaadused ja elektroonikatooted. Samas jaanuariga võrreldes olid ekspordihinnad 0,3 protsendilise kasvuga, impordihinnad aga kahanesid pärast eelmise kuu tõusu 0,6 protsenti.
Naftasaaduste ekspordihinnad langesid veebruaris eelmise aasta sama kuuga võrreldes 11,2 protsenti ja impordihinnad 8,6 protsenti, mis oli suurim kukkumine teiste kaubagruppidega võrreldes. Selle taga on suuresti dollari nõrgenemine euro suhtes. Aastaga on enam suutnud oma toodete väljaveohindasid tõsta joogitootjad ja mööblitootjad, vastavalt 11 ja 7 protsenti. Nii ekspordi- kui impordihinnad olid aastatagusest perioodist mõnevõrra kõrgemad puittoodetel.
Tööstusettevõtted prognoosivad lähikuudeks hindade püsimist samal tasemel. Eesti Konjunktuuriinstituudi uuringu põhjal olid kõrgemad ootused hinnatõusuks toiduainetööstuses ja paberitööstuses, teistes harudes oli olukord stabiilne või nähti ette isegi mõningast hindade alanemist.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 09.09.24, 17:50
Ekspert: kõrreliste umbrohtudega tuleb tegeleda juba sügisel, muidu läheb olukord käest
Kuna aasta-aastalt esineb kõrreliste umbrohtude tõrjega aina enam probleeme, on väga oluline saada need kontrolli alla juba sügisel. Taimekaitsevahendite esindaja Nordisk Alkali tehniline nõustaja/turundusjuht Ann Raukas nendib, et pikkadel sügistel peab kultuur konkureerima umbrohuga nii toitainete kui ka valguse osas ning lisaks loob tihe ja umbrohurikas taimik soodsad tingimused taimehaiguste levikuks.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele