Piimatööstuse I kvartali töötlemis- ja ekspordimahud kasvasid, piimatoodete keskmised jaehinnad kallinesid, selgub piimatööstuse 2014. aasta esimese kvartali ülevaatest.
Piimatööstus tootis 2014. aastal I kvartalis 56 200 tonni piimatooteid, mis on võrreldes eelmise aasta sama ajaga 1,3% enam. Piima- ja piimatoodete ekspordikäive oli 53,8 mln eurot, mis kasvas võrreldes 2013. aasta I kvartaliga 27% võrra. Piima- ja piimatoodete ekspordi väärtus kasvas aastaga 19,7%-ni kogu põllumajandussaaduste ja toidukaupade väljaveost.
Piimatööstuse müügitulu oli esimeses kvartalis 95,3 mln eurot (+10% võrreldes 2013. a). Samas tõusid 13% võrra kogukulud, ulatudes 94,9 mln euroni. Kiire kogukulude kasv pidurdas nii kogukasumi suurust kui seeläbi ka investeeringuid materiaalsesse põhivarasse.
Esimeses kvartalis kallinesid kõikide piimatoodete (joogipiim, keefir, 20%-line hapukoor, 82%-line või, naturaaljuust) keskmised jaehinnad – nt 2,5%-lise joogipiima hind tõusis 10,6%.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Statistikaameti esialgsetel andmetel tegutses tänavu I kvartalis Eestis 22 piimatöötlemisega tegelevat ettevõtet (juriidilist isikut), kus tööga oli hõivatud 2031 inimest.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.