Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 23. september 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Läänemere-sõbralikus põllunduses näitavad tänavu eeskuju lätlased

Maailma Looduse Fond (WWF) kuulutas täna Varssavis välja rahvusvahelise Läänemere-sõbraliku põllumajandustootja 2014, milleks osutus Mežaciruli talu Lätis, mida peavad Juris Cirulis ja Vija Cirule. Eestit esindas üheksa riigi vahelisel konkursil kohaliku vooru võitja Aivar Pikkmets Mätiku talust.

Rahvusvahelise žürii otsusega austusväärse tiitli pälvinud Läti talunikud Juris Cirulis ja Vija Cirule on tegelenud üle 20 aasta piima ning teravilja tootmisega, pöörates sealjuures järjest enam tähelepanu keskkonnahoiule. Talunikke tõsteti esile nende olulise panuse eest toitainete äravoolu vähendamisel, mis aitab hoida puhtamana nii kohalikud veekogud kui ka meie kodumere - Läänemere. Näiteks töötlevad lätlased väetist ümber biogaasijaamas, kus sellest toodetakse elektrit ja kasulikke kõrvalsaadusi. Ühtlasi on talunikud rajanud toitainete äravoolu ning negatiivsete keskkonnamõjude vähendamiseks märgalasid, puhverribasid ja settetiike. Lisaks toodi välja talunike panus loodussõbraliku põllumajandamise populariseerimisse oma talu aktiivse tutvustamise kaudu teistele talunikele, teadlastele, õpilastele ning avalikkusele.

Eestimaa Looduse Fondi loodussõbraliku põllumajanduse ekspert Aleksei Lotman nentis, et kõik konkursil osalenud talunikud väärivad tunnustamist püüdluste eest vähendada oma jalajälge. ”Läänemerd ümbritsevate riikide põllumajandustegevuse mõju meie kodumerele on tohutu. Talunikud, kes peavad lisaks majandushuvidele silmas ka looduse ning tulevaste põlvede huve, on loodetavasti innustuseks ja eeskujuks kõigile teistele.”

Eesti talunike lippu hoidis kõrgel kohaliku vooru võitja Aivar Pikkmets Mätiku talust. Mätiku talu paistis silma tervikliku keskkonnasõbraliku lähenemisega: talu järgib läbivalt mahetootmise põhimõtteid, piimakarja abil säilitatakse loodusväärtuslikke puiskarjamaid, mis on Eestis üha haruldasemad. Sealjuures saab Mätiku talus toodetud piima osta mitmetest mahepiima automaatidest.

Konkursi eesmärk on pöörata heade eeskujude varal tähelepanu põllumajanduse mõjule ning keskkonnahoidlikuma põllumajanduse vajadusele kogu Läänemere piirkonnas. Auhinda antakse välja koos Maailma Looduse Fondi, Eestimaa Looduse Fondi ja teiste partneritega aastast 2009 ning konkursil osalevad Saksamaa, Rootsi, Soome, Taani, Venemaa, Läti, Poola, Leedu ja Eesti talunikud. Lisaks tunnustusele toetatakse võitjat 10 000-eurose auhinnarahaga.

Varasemalt on tiitli pälvinud Poola, Rootsi, Soome ning Eesti põllumajandustootjad. Eelmistel aastatel on rahvusvahelisel konkursil Eestit esindanud osaühing Viraito Jõgevamaalt, Marjasoo talu Tartumaalt ja perekond Tobreluts Põlvamaalt. 2013. aastal võitis Harjumaa mahetootja Saidafarm rahvusvahelise peaauhinna.

Teatele on lisatud Aija Krodere foto konkursi võitjatest. Foto on tehtud peale kohaliku vooru võitu - fotot võib uudise juures kasutada.

Rohkem infot leiad:

http://elfond.ee/meresobraliktalunik

http://wwf.panda.org/what_we_do/where_we_work/baltic/solution/agriculture_reform/farmer_of_the_year/

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960