Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 1. oktoober 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

PRIA võttis kasutusele uudsed ruumiandmete võrguteenused

Uued võrguteenused on mõeldud põllumassiivide registri ja loomade registri ruumiandmete jagamiseks. Nende abil saavad nüüdsest kõik GIS tarkvara kasutajad pärida otse PRIA registritest värskeid andmeid.

Võrguteenused on osa ruumiandmete infrastruktuurist, mille abil saavad teabevaldajad (sh PRIA) oma ruumiandmekogumite andmeid avalikustada.

PRIA registrites kogutavate ruumiandmete vastu on sageli huvi üles näidatud ning üpris tihti pöördutakse PRIA poole sooviga väljastada põllumassiivide registri ruumiandmed mõnes enamlevinud kaarditarkvara formaadis. Sellisel kujul andmete kokkupanek ja soovijale edastamine on aga üsna ajamahukas tegevus, mistõttu loodigi koostöös tarkvaraarendaja CGI Eestiga vastavad vaatamis- ja allalaadimisteenused põllumassiivide andmetele.

Võrguteenuste loomise vajadus tuleneb ka INSPIRE* direktiivi nõuetest. Nimelt on INSPIRE direktiivi lisades mainitud muuhulgas ka PRIA-s peetava loomade registri andmeid (nt põllumajandus- ja vesiviljelusettevõtted).

INSPIRE spetsifikatsiooni alusel loodud teenused on nüüdseks leitavad Eesti Geoportaalis aadressil http://inspire.maaamet.ee/ . Nende teenuste abil saavad GIS tarkvara kasutajad pärida PRIA registrite värskeid andmeid otse vastavast teenusest. Andmeid uuendatakse teenustes kord ööpäevas.

CGI Eesti tarkvaraarendaja Mihkel Oviiri sõnul oli kogu projekti suurim väljakutse mõista keerukat andmemudelit ning INSPIRE direktiivi nõudeid, et loodavad teenused nõuetega kooskõlas oleksid. „Kuna projekti raames loodud INSPIRE allalaadimisteenused olid esimesed Eestis, siis puudus ka sellekohane kompetents. INSPIRE allalaadimisteenuseid on ka teistes EL liikmesriikides sellisel kujul realiseeritud tõeliselt vähe, mistõttu puuduvad laiemad teadmised ja know-how,“ märkis Oviir.

Küsimusi ja tagasisidet võrguteenuste kohta võib saata aadressil [email protected].

Teenuste viited:

Põllumassiivid ja loomakasvatushooned (vaatamisteenus) WMS

Põllumassiivid ja loomakasvatushooned (allalaadimisteenus) WFS

Põllumajandus- ja vesiviljelusettevõtted (INSPIRE vaatamisteenus) WMS

Põllumajandus- ja vesiviljelusettevõtted (INSPIRE allalaadimisteenus) WFS

 

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960