PRIA tuletab meelde, et 2015. aastast muutuvad teatud maastikuelemendid toetusõigusliku maa osaks juhul, kui need on ka pindalatoetuse taotleja kasutuses, s.t asuvad tema kasutuses oleval põllumajanduslikul maal ning tal on ka nende kasutamiseks õiguslik alus olemas.
Et sellistele maastikuelementidele juba 2015. aasta kevadel toetust taotleda, tuleb neist 1. märtsiks PRIAle teada anda.
Maastikuelemendid, sh ökoloogilise kasutuseesmärgiga maa-aladena arvestatavad maastikuelemendid on maastikule iseloomulikud vormid, mida tuleb säilitada maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõuete (HPK) raames.
Maastikuelemendid arvestatakse taotleja avalduse alusel toetusõigusliku põllumassiivi pindala hulka ja toetuse taotlejal on edaspidi kohustus neid maastikuelemente säilitada. Säilitatavate maastikuelementide hulka kuuluvad hekid, kraavid, puude read, metsasiilud, põllusaared, kiviaiad. Täpsemalt saab elementidest, nende mõõtudest ja paiknemisest lugeda PRIA kodulehelt "Pindalatoetused 2015 ÜLDINFO"
alamlehelt.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Maastikuelementide kohta on PRIA valmistanud ka
õppefilmid.
Selleks, et täiendada PRIA poolt juba osaliselt loodud põllumassiivide registris olevat maastikuelementide kihti ning tuua enda kasutuses olevad maastikuelemendid ka toetusõigusliku põllumassiivi sisse, ootab PRIA kõiki pindalatoetuste taotlejaid teada andma sellistest maastikuelementidest, mis seonduvad nende põllumajanduslikus kasutuses oleva maaga. Ühtlasi palume anda teada ka uutest maadest, mida plaanitakse 2015. aastal põllumajanduslikku kasutusse võtta.
Põllumassiivide ja maastikuelementidega seotud ettepanekuid saab esitada läbi e-PRIA teenuse „Põllumassiivi või maastikuelemendi piiri ettepanek“ või paberil. e-PRIAs esitajaid abistavad vajadusel PRIA maakondlikud teenindusbürood – selleks saab aja broneerida kodulehe vahendusel või kohapeal.
PRIA ootab kliente maastikuelementidest teada andma kuni 1. märtsini 2015. Andmeid on vaja selleks, et jõuaksime enne pindalatoetuste taotlusvooru uuendada põllumassiivide kaardid ja nende massiivide pindalad. Töö on mahukas, veebruarikuu keskpaigaks oli laekunud üle 15 000 maastikuelementide ettepaneku ning registrisse kantud ligi 44 000 elemendi. Kõige arvukamalt on säilitatavaid põllusaari ja kraave.
Maastikuelementide deklareerimiseks saab nõu infotelefonil 7377 679 ja põldude registri büroost tel 7377 617.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.