Autor: Kaisa Gabral • 2. märts 2015
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Tiit Niilo: demokraatia sai jõudu juurde!

Nopri Talu peremehe Tiit Niilo sõnul on positiivne see, et demokraatia sai valimistel jõudu juurde. Murekoht on aga Keskerakonna häältevõit.

„Rahva hääl on jumala hääl, rahvas on rääkinud. Demokraatia sai oma jõudu juurde. Kindlasti rahvas sai julgust ja innustust sellele, et passiivseks passimiseks pole põhjendust või alust, et on alust maailmaparandamisel ja ise käte külge panemisel ja pühendumisel,“ kommenteeris Niilo valimistulemusi.

Tema sõnul läks seekordsetel valimistel rahva hääli vähe kaduma ja ka väikestele erakondadel anti usaldust ja nad said püünele. „Küsimus on selles, kas muutunud olukorrast võidab ka maaelu kuidagi. Mina igal juhul usun sellesse, et nendest samadest juurde tulnud erakondadest on ka maa-aktviste,“ märkis Niilo.

Tema sõnul on just riigi küsimus see, kuidas ja kas maaelu edendatakse ja sellele sisu antakse. „Eesti riik peaks praegu olema sellisel tasemel, et suudetakse ninaotsast kaugemale vaadata ja ka tegutseda. Ja suudetakse majandusele anda eluvõimalused ka väljaspool Harjumaad, Tartut ja Narvat,“ lausus Niilo. Ta lisas, et on positiivses ootusärevuses ja jälgib huviga toimuvat.

Reaalne murekoht on tema sõnul see, et Keskerakond sai hääli juurde. „See on viide sellele, et mitte üleliia eestimeelsed ja majandusedule suunatud valijaid mitte esindav seltskond sai endiselt suure rahva osa, veerandi sisuliselt, see on see, mis tegelikult muret teeb,“ rääkis Niilo.

Reform sai kiita stabiilsuse hoidmise eest

Niilo sõnul tähendab Reformi võit, et inimesed hindasid seda, et nad on riiki hoidnud stabiilsena.  „Absoluutskaalal Eestit vähemalt rahuldavalt vedanud Reform sai õigus jätkata, see on stabiilsuse märk. Hinnatakse seda ja nähakse, et nad on suutnud riigi majanduse hoida konkurentsivõimelisena. Seda, et sama asja suudaks teha Keskerakond, seda usaldust mina ei jaga,“ rääkis Niilo.

Juurdetulijad võtsid Niilo sõnul mandaate sotside ja IRLi käest ja seda peab ta isiklikult kaotuseks. „Selle üle ma õnnelik ei ole. Kuid demokraatia sai diplomi. See on iseenesest positiivne,“ märkis ta.

Niilo sõnul koosneks tema jaoks parim koalitsioon Reformist, IRList ja sotsidest. 

 „Majandusele suunatud seltskonda ehk kuidas Eesti müüks omatooteid kõrgema hinnaga, kuidas innovatsioon ja teadus ettevõtjate abimootoriks panna, kuidas sündivust tõsta – need on võtmeküsimused. Milline kamp sellega kõige paremini hakkama saab? Mina usaldaksin kolme senist parlamendi erakonna kooslust, kuid samas ma pole üleliia ka Vabaerakonna varianti süvitsi mõelnud,“ rääkis Niilo.

2015. aasta valimised võitis Reformierakond ja neil on riigikogus 30 mandaati, teiseks jäi Keskerakond, saades 27 mandaati. Kolmandad olid sotsiaaldemokraadid 15 mandaadiga, neljandad IRL 14 mandaadiga. Vabaerakond tuli viiendaks, saades Toompeal 8 kohta, ning kuues riigikokku pääseja oli EKRE 7 mandaadiga.

 

Jaga lugu
Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Sigrid SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 14 990
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616