SA Järvselja Õppe- ja Katsemetskond otsustas sellel aastal magistritööde kaitsmiskomisjoni ettepanekul premeerida loodusvarade kasutamise ja kaitse õppekava üliõpilase Tõnis Laanemäe magistritööd „Maarjakase (Betula pendula var.Carelica) kloonitaimede kasv ja fenoloogia“. Magistritööd juhendas dotsent Ivar Sibul.
Magistritöös analüüsiti erinevate kloonitaimede kasvu, arengut ning fenoloogiat, milleks mõõdeti takseertunnuseid, fotosünteesi aktiivsust, lehe anatoomiat ja võrade haabitust. Töö tulemusel selgus, et pärilikkusel on oluline mõju taimede kasvule, aktiivsusele ja morfoloogiale. Magistritöös selgitati välja Eesti kliimasse kõige paremini sobivad maarjakase kloonid.
Lisaks rahalisele preemiale antakse lõpuaktusel värskele magistrile üle väga väärtusliku puiduga maarjakase istik Järvselja taimlast.
SA Järvselja Õppe- ja Katsemetskond on juba üle 90 aasta pakkunud metsanduse üliõpilastele võimalust oma teadmisi praktikas kinnitada. Igal aastal koostatakse Järvselja metsadest saadud andmete baasil ka mitmeid lõputöid, millest parimaid Järvselja Õppe- ja Katsemetskond on premeerinud.
Seotud lood
2025. aasta kevad on toonud põldudele positiivse pildi: taliviljad on hästi talvitunud ning taimed on tugevad, hoitud ja toidetud. Ilmastik on kevadel olnud küll heitlik, kuid üldpilt on lootustandev. Linas Agro agronoomiaeksperdi Mart Toomsalu sõnul on rõõm tõdeda, et põllumehed ei ole sellel kevadel lämmastikväetisega kokku hoidnud, mis omakorda kajastub taimede heas seisukorras.