Autorid: Annika Matson, Annika Matson Kald • 7. august 2015
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Amet: saagikoristus võib soodustada tuulekaera levikut

Seoses läheneva viljakoristusperioodiga palub Põllumajandusamet olla kõigil vilja- ja seemnekasvatajatel hoolas saagi koristamisel ja transportimisel, et vältida tuulekaera levikut teistele põldudele.

Tuulekaera leviku tõkestamiseks peavad kõik viljakasvatajad saagi transportimisel kasutama koormakatet ning leitud tuulekaerast ametile teada andma, kirjutab Põllumajandusameti seemne büroo peaspetsialist Virve Straume.

Tuulekaerast (Avena fatua L.) on saanud Eestis raskesti tõrjutav umbrohi, mis põhjustab olulist majanduslikku kahju vilja tootmisele. Halvemal juhul ei saa tuulekaeraga saastunud põllult turustuskõlbulikku vilja. Tuulekaer põhjustab tõsiseid probleeme ka seemnekasvatuses, kus järjest rohkem on saastunud põlde, mis seemnekasvatuseks ei sobi. Tuulekaera tunneb põllul ära kultuurtaimest kõrgemaks kasvanud taimede järgi. Võrreldes hariliku kaeraga on tuulekaera pööris pikem, laiuv ja hõredam.

Miks on tuulekaer ohtlik viljakasvatajatele?

Tuulekaer:

konkureerib põllul kultuurtaimedega valguse, vee ja toitainete pärast;

tegelikku söödaväärtust ei oma;on nõrga kõrrega ja lamandub kergesti ning sellega koos lamanduvad ka kultuurtaimed;levib kiiresti ja kergesti – üks taim võib anda kuni 250 idanevat seemet;seeme valmib ebaühtlaselt ja suurem osa variseb põllule enne saagi koristust;on elujõuline – seemned võivad säilida mullas idanemisvõimelistena üle kümne aasta.Saagi transportimisel peab kasutama koormakatet

Tihti märkame esimesi tuulekaerataimi teeäärses põlluservas, kuhu see võib olla sattunud ilma koormakatteta tuulekaeraga saastunud teravilja veol. Tuulekaera seemned on kergemad kui teravilja seemned ja transportimisel tõusevad need koorma pinnale, kust tuul kannab need omakorda lähedalasuvatele põldudele. Eriti suur on oht seemnekasvatajatele, kes hoiavad oma põllud tuulekaerast puhtana.

Ära jäta tuulekaera teele või põlluäärde vedelema!

Tuulekaera eemaldamisel põllult tuleb taimed musta kotti korjata ja ära viia. Vastasel juhul on kogu tehtud töö kasutu, kuna tuulekaera seeme valmib järgi.

Tuulekaera levikut soodustavad mitmed tegurid:

looduslikud tingimused, näiteks üleujutused ja tuul. Tuulekaera seemned on kerged ja võivad kanduda kaugele;

linnud levitavad tuulekaera seemneid, sest tuulekaera taimi on sageli märgata elektriliinide all ja postide ümbruses;metsloomad kannavad tuulekaera seemneid ühest kohast teise, kuna tuulekaera seeme jääb hõlpsasti loomade karvastiku külge;sõnnik, kui see ei ole läbinud korralikku käärimisprotsessi. Kui söödavili ei ole jahvatatud peeneks, siis tuulekaera seeme võib läbida mäletseja seedetrakti idanemisvõimelisena;kontrollimata külviseemne kasutamine külviks on üks suuremaid tuulekaera leviku viise;ühiselt kasutatavad põllutöömasinad ja –seadmed, kombainid, kuivatid, sorteerid.Kui märkad põllul tuulekaera, anna sellest teada Põllumajandusametile. Põllumajandusameti keskused asuvad igas maakonnas.

Lisainfo ja kontaktid Põllumajandusameti kodulehel.

 

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960