Piimahinnad langevad edasi ja taastumist pole näha

Piimahinnad langevad edasi ja taastumist pole näha
Piimahinnad langevad edasi ja taastumist pole näha

Nädala börsiuudised: ELi piimahinnad langevad edasi ja taastumist pole näha; Euroopa teraviljade hinnad võivad püsida madalal pikka aega; toodanguprognoosi kärpimine pani kohvi hinnad tõusma; 95 bensiini hind kallines 12 protsenti.

EL: piimahinnad langevad edasi ja taastumist pole näha

Euroopa Liit prognoosib, et piimahinnad langevad edasi, sest pakkumise kasv on jätkuvalt suur. Ühtlasi prognoosib EL, et piimatoodang kasvab nii sellel kui ka järgmisel aastal.

„Võib oodata, et piimahinnad langevad veelgi,“ teatas Euroopa Komisjon. Nõrgem periood saab olema just 2016. aasta esimeses pooles.

Euroopa Komisjon tõi välja, et ELis püsivad piimahinnad jätkuvalt kõrgel. „Praegu maksab toorpiim Euroopa Liidus 20 protsenti rohkem kui võtta arvesse lõssipulbri ja või hindu välismaal,“ teatas komisjon.

Märke taastumisest pole

Pikemaajaliselt „ei ole ühtegi märki,“ et piima pakkumise dünaamika võiks „kohe muutuma hakata.“ Alates 2013. aastast on ülepakkumine viinud maailma piimahinnad üle 50 protsendi madalamale.

„Maailma import kasvab prognooside kohaselt aastas 2 protsenti,“ teatas EL. „See moodustab aga ainult 30 protsenti ELi, USA, Uus-Meremaa ja Austraalia toodangu kasvust 2014. ja 2015. aastal.“

Tõsi, kooritud piimapulbri hind tõusis Euronext turul nädalaga 0,9 protsenti. Eelmise aasta oktoobrist alates on hind langenud aga üle 12 protsendi.

Ka GlobalDairyTrade piimahindade indeks on veidi stabiliseerunud. Indeks tõsusi üleeelmisel nädalal 1,4 protsenti. Arvatakse, et ülemaailmselt on hindade stabiliseerumisele kaasa aidanud Hiina – riigis on odavate hindade tõttu tekkinud ostuhuvi. Üleüldiselt on Euroopa Liidus piimaturu olukord kehvem kui ülejäänud maailmas.

Teraviljade hinnad võivad püsida madalal pikka aega

Samuti teatas Euroopa Liit, et teraviljade hinnad püsivad tõenäoliselt pikemat aega madalal, sest varud kasvavad 2016-2017 aastal vaatamata sellele, et saak saab olema nõrgem, vahendab agrimoney.

„Lühemas perspektiivis ei ole fundamentaalseid põhjuseid, miks teraviljade hinnad peaksid muutuma,“ teatas Euroopa Komisjon.

„Teraviljade varud on Euroopa Liidus ja ka maailmas rikkalikud. El Nino mõjud turgudele on juba hindadesse sisse arvestatud,“ teatas komisjon. „Kui ilm ei mõjuta kultuuride arenguprotsessi, siis ei ole põhjust, miks hinnad peaksid tõusma.“

Komisjon teatas, et farmerid peaksid olema valmis, et hinnad on madalal pikemat aega. Turgude dünaamika „viitab asjaolule, et ehk on praegune hinnatase uus normaalsus.“ Samas tunnistas komisjon, et sellise prognoosi toetuseks on vaja rohkem tõendeid.

Toidunisu hind (maikuu futuur) kallines nädalaga 2 protsenti  155,75 euroni tonnist. Märtsikuu futuuride hind langes eelmisel nädalal 140,25 euroni tonnist, mis on madalaim tase alates 2010. aasta juulist.

Rapsiseemnete hind kallines Euronext börsil 1,6 protsenti ja tonn maksab 351,25 eurot.

USAs tõusis maisi hind 0,4 protsenti 3,58 dollarini buššelist. Nisu kallines 2,8 protsenti ja buššeli eest tuleb välja käia 4,65 dollarit. Sojaubade hind kallines 2,3 protsenti 8,82 dollarini buššelist.

ABN: teraviljade hinnad on põhja jõudnud

ABN Amro pank aga teatas, et nende arvates on teraviljade hinnad moodustanud juba hinnapõhja ja oodata on mõõdukat taastumist.

„Hinnad on liikunud mitu nädalat külgsuunas ja see võib tähendada, et põhi on saavutatud,“ ütles ABN Amro analüütik Frank Rijkers.

Rijkers viitas Rahvusvahelise Teraviljanõukogu prognoosile, mille kohaselt langeb maailma nisusaak 2016-2017 aasta hooajal 1,4 protsendi võrra. „Pärast kolm aastat kestnud ületootmist näeme me olukorra pöördumist,“ ütles Rijkers.

ABN prognoosib, käesoleval kvartalil jõuab Pariisi toidunisu futuuride keskmine hind 170 euroni tonnist.

Toodanguprognoosi kärpimine pani kohvi hinna tõusma

Rabobank teatas, et tõstab tõenäoliselt kohvihindade prognoosi. Nimelt vähendas ettevõte kuiva ilma ja kahjurite rohkuse tõttu Brasiilia kohvitoodangu prognoosi, mis peaks hindadele hästi mõjuma.

Pank tegi enda sõnul ülimalt laia küsitluse, millest selgus, et 2016-2017 aasta toodang saab olema 51,8 miljonit kohvikotti (ühe koti kaal on 60 kilogrammi). See on turgude ootustest madalam.

„Tõenäoliselt tõstame ka hinnaprognoosi,“ teatas pank. Praegu prognoosib Rabobank, et arabica kohvi keskmine hind on aprillist juunini 127 dollarisenti naelast. Robusta kohvi hind peaks tõusma 2017. aasta alguseks aga üle 1560 dollari taseme.

Robusta kohvi toodangu prognoosi vähendati 16 miljonilt kotilt 12,6 miljoni kotini. See pani ka hinna kasvama – robusta kohvi hind kallines nädalaga 2,6 protsenti 1393 dollarini tonnist.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised