Piimaturul paistab tunneli lõpust valgus

Piimaturul paistab tunneli lõpust valgus
Piimaturul paistab tunneli lõpust valgus

Nädala börsiuudised: piimaturul paistab tunneli lõpust valgus; Euroopa piimatootmise kasv stabiliseerub; Euroopa nisu- ja rapsisaagi väljavaade paraneb; Aasia töötlejad viisid kakao hinna rekordini; nafta hind teeb uusi tippe.

Piimaturul paistab tunneli lõpust valgus

Piimaturul on olukord vaikselt paranema hakanud, sest madalad hinnad on survestanud Uus-Meremaa farmereid oma tootmist vähendama. Lisaks sellele on ilmunud märgid, et Hiina ja Ladina-Ameerika nõudlus on paranemas.

Uus-Meremaa piimatootjate kooperatiiv Fonterra teatas, et märtsis (võrreldes kümne kuu taguse ajaga) on piima kokkuostmine vähenenud 3,3 protsendi võrra.

„Piimatoodangu kokkuostmise vähenemine on suuresti tingitud sellest, et hinnad on niivõrd madalal. Tootjad on kulusid vähendamas,“ teatas Fonterra.

Uus-Meremaal saab piimatootmise hooaeg läbi 31. mail. Uus-Meremaa piimatootjate grupp DCANZ teatas, et võrreldes eelmise aasta sama ajaga on tootmine langenud 1,7 protsenti.

„Langus oli väiksem kui meile meeldiks. Aga see oli ikkagi langus,“ nentis Tobin Gorey Commonwealth Bank of Australiast.

Euroopa piimatootmise kasv stabiliseerub

Euroopas on piimatootmise kasv aga stabiliseerunud. Fonterra teatas, et Euroopa Liidu toodang kasvas jaanuaris eelmise aasta sama ajaga võrreldes 5 protsenti. Euroopa Liit aga prognoosib, et terve 2016. aasta toodangukasv jääb 1 protsendi juurde.

Ka USAs on tootmise kasv aeglustumas. USA põllumajandusministeerium prognoosib, et riigi piimatoodangu kasv jääb samuti 1 protsendi juurde.

Hiina nõudlus on aga paranemas, sest Fonterra müük Hiinasse kasvas aastaga 14 protsendi võrra. Ladina-Ameerika impordinõudlus kasvas aga 10 protsendi võrra.

Euroopa kooritud piima pulbri hind on viimastel kuudel samuti stabiliseerunud. Praegu maksab tonn 1660 eurot.

Kooritud piima pulbri hind
Kooritud piima pulbri hind

Euroopa nisu- ja rapsisaagi väljavaade paraneb

Euroopa nisu- ja rapsitoodangu väljavaade on „heade kasvutingimuste“ tõttu paranenud, teatas Mars.

Euroopa Liidu teraviljaturgude seirega teglev Mars tõstis ELi nisusaagikuse prognoosi 0,15 tonni võrra 6,11 tonnini hektarist.

See on 4,5 protsenti kõrgem kui 5 aasta keskmine saagikus. Tõsi, eelmise aastaga (6,26 tonni hektari kohta) võrreldes nisu saagikus tõenäoliselt langeb.

Mars tõstis rapsi oodatavad saagikust 1,2 protsendi võrra 3,5 tonnini aakrist. See on võrreldav eelmise aasta tulemusega.

„Rapsi ja teraviljade kasvutingimused on olnud Euroopas suuremalt jaolt head,“ teatas Mars. „Ilmastikuolud on olnud talinisu ja kevadise külvamise jaoks soodsad.“

„Üldiselt on Euroopa Liidu riikide saagikuse väljavaated viie aasta keskmisest kõrgemad,“ lisas organisatsioon.

Toidunisu hind
Toidunisu hind

Euroopa suhkruturg on pöördumas

Tugeva kontrolliga Euroopa Liidu turul on suhkru hinnad langenud juba pikka aega. Nüüd on olukord muutumas, sest madal import ning toodang hakkavad pakkumist vähendama, teatas Commerzbank.

„Euroopa suhkruhinnad on lõpetanud languse ning on pöördumas,“ teatas Commerzbank. „Import on olnud oodatust väiksem ning Euroopa Liidu suhkrutootmine on sellel hooajal vähenemas.“

Analüüsifirma FO Licht hinnangul jõudsid Euroopa Liidu suhkruhinnad märtsis 550 euroni tonnist. Euroopa Komisjoni viimased andmed pärinevad jaanuarist ja siis oli keskmine hind 429 eurot tonnist.

Euroopa suhkrupeedi kasvupind vähenes 2015-2016 hooajal 14 protsendi võrra ja ka saagikus langes. Toodang vähenes 24 protsendi võrra 14,9 miljoni tonnini, selgub Euroopa Komisjoni andmetest.

Aasia nõudlus viis kakao hinna rekordini

Kakao hind jõudis selle aasta kõrgeima tasemeni, sest Aasia töötlejate nõudlus on paranemas.

Aasias kasvas töötlejate seas kakao jahvatamine esimeses kvartalis 2,9 protsendi võrra, selgub Aasia Kakaoassotsiatsiooni andmetest. Jahvatamise maht, millest tuletatakse ka tarbijanõudlus, oli 148 911 tonni. Tulemus oli parem kui turud ootasid.

Rabobanki vanemanalüütik Carlos Mera nentis, et tegemist oli stabiliseerumisega ning väga eriliseks pöördeks seda pidada ei saa. „Aasia jahvatamise mahud on paranemas. Aga see ei ole midagi suurt,“ ütles ta.

Kakao hind reageeris sellele positiivselt ning kallines nädalaga 2 protsenti 3194 dollarini tonnist. Aprilli alguses alates on hind tõusnud ligi 10 protsenti.

Kakao hind
Kakao hind

Nafta hind teeb uusi tippe

Nafta hind jõudis sellel nädalal 2016. aasta kõrgeima tasemeni, sest dollar on nõrgenemas ning USA naftatoodang vähenes.

Alates veebruari keskpaigast kuni aprilli alguseni kallines nafta hind ligi 55 protsenti. Kahe nädala eest toimunud naftakartelli OPECi kohtumine pani hinna uuesti langema, sest suurimad eksportijad ei jõudnud tootmise piiramise osas kokkuleppele.

Viimastel nädalatel on hind uuesti tõusma hakanud. „Pärast naftatootjate kohtumist toimus tõepoolest pööre ja väike müügilaine," märkis CMC Marketsi strateeg Jasper Lawler. "Hind hakkas aga jällegi tõusma ja see näitas, et potentsiaalne tootmise külmutamine mängis väikest rolli hinna toetamisel. Peamiselt teeb seda ikkagi USA toodangu vähenemine koos dollari nõrgenemisega," lisas ta.

WTI toornafta hind kallines nädalaga 3,5 protsenti ja Brent lisas 3,8 protsenti. Kummagi barrel maksis neljapäevaks vastavalt 47,24 ja 45,35 dollarit.

Rotterdami 95 bensiini hind
Rotterdami 95 bensiini hind

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised