Venemaa rapsiseemnete, päevalillede ja sojaubade toodang kasvab

Venemaa rapsiseemnete, päevalillede ja sojaubade t
Venemaa rapsiseemnete, päevalillede ja sojaubade toodang kasvab

Nädala börsiuudised: Venemaa taimeõlide eksport kasvab; Poolast sai Leedu toiduainete suurim ekspordiriik; Helenius astus Trigon Agri tegevjuhi kohalt tagasi; nafta hind langes.

Venemaa taimeõlide toodang kasvab

Venemaa õliseemnete purustamine jõuab järgmisel hooajal rekordini, mis suurendab taimeõlide eksporti, teatas USA valitsus.

USA põllumajanduse Moskva büroo prognoosib, et õliseemnete purustamine tõuseb tänu tootmise suurendamisele – näiteks on head saaki antnud sojaoad ja päevalilled.  Lisaks sellele on laiendatud õliseemnete purustamiseks mõeldud tootmishooneid.

Moskva büroo prognoosib, et Venemaa rapsiseemnete, päevalillede ja sojaubade toodang kasvab aastaga 4 protsendi võrra 13,25 miljoni tonnini.

Kõige suuremaks taimeõli allikaks Venemaal on päevalilled. Päevalilleseemndete toodang kasvab 1 protsendi võrra 9,2 miljoni tonnini ning sojaubade toodang 6 protsendi võrra 2,8 tonnini.

„Päevalillede ja sojaubade tootmismahtude kasv on tingitud peamiselt külvipinna suurenemisest,“ teatas büroo.

Büroo prognoosib, et Venemaa taimeõlide eksport ulatub 2016-2017. aastal 2,16 miljoni tonnini. Päevalillede ekport kasvab 1,5 miljoni tonnini, mis on mahu poolest kõigi aegade teine aasta.

Rapsiseemnte hind Euroopas on aga viimase kuu jooksul tublisti tõusnud. Alates märtsi alguse põhjadest on hind tõusnud ligi 7 protsenti. Nädalaga kallines hind 1,2 protsenti 367 euroni tonnist.

Rapsiseemnete hind
Rapsiseemnete hind

Toidunisu hind tõusis nädalaga 0,2 protsenti ja tonn maksab 155,25 eurot (maikuu futuur). Hinnad on viimaste kuude jooksul tublisti langenud, sest riikide nisuvarud on jätkuvalt suured ning eelmise hooaja tootmismahud olid väga suured. Lisaks sellele on globaalne nõudlus jahenenud ning ekspordikonkurents suurenenud.

Kooritud piima pulbri hind kallines Euroopas nädalaga 2,3 protsendi võrra ja tonn maksab 1675 eurot.

Toidunisu hind
Toidunisu hind

Kakao hind kallines nädalaga 0,4 protsenti 2974 dollarini tonnist. Kakao hinnad on tippudest langenud, sest globaalne pakkumine on jätkuvalt kõrge. Robusta kohvi hind odavnes nädalaga 0,6 protsenti ja tonn maksab 1471 dollarit.

USAs langes maisi hind neljapäeval järsult, sest USA teatas, et nende maisikülv saab olema sellel aastal oodatust tunduvalt suurem. Eelkõige toimub külvipinna suurendamine nisu ning sojaubade arvelt. Sojaubade hind langes nädalaga 4,8 protsenti ja buššel maksab 3,51 dollarit.

Nisu hind reageeris aga tõusuga ning kallines 2 protsenti 4,73 dollarini buššelist. Sojaubade hind tõusis 0,6 protsenti 9,10 dollarini buššelist.

Leedu ekspordib Venemaale toitu järjest vähem

Venemaa on Leedu jaoks olnud 17 aastat suurim ekspordi sihtriik. Nüüd kaotas Venemaa oma positsiooni, kirjutab Bloomberg.

Sellel kuul avaldatud andmetest selgub, kuidas Venemaa kehtestatud impordikeeld Euroopa toidule on kahe riigi kaubandust mõjutanud. Alates sellest kuust ekspordib Leedu Poolasse rohkem kui Venemaale.

President Dalia Grybauskaite oli Euroopa Liidu poolt kehtestatud sanktsioonide poolt, mis viis lõpuks selleni, et Venemaa kehtestas Euroopa toidule embargo. Sellele vaatamata on tõenäoline, et pingete vähenemise ja majandusliku olukorra paranemise järel hakkavad Leedu ettevõtted oma eksporti Venemaale taastama.

„Kui Venemaa turg tugevneb, siis naasevad Leedu piima- ja toidutootjad,“ ütles DnB Banki Balti peaökonomist Jekaterina Rojaka. „Venemaa turg on riskantne, aga see on olnud alati väga kasumlik.“

Leedu eksportijad jälgivad olukorda tähelepanelikult, sest prognoositakse, et Venemaa majanduslangus on järgmisel aastal lõppemas ja Euroopa Liit vaatab üle Ukraina konflikti tõttu kehtestatud sanktsioonid.

Helenius astus Trigon Agri juhi kohalt tagasi

Joakim Helenius ning põllumajandusettevõtte Trigon Agri nõukogu leppisid kokku, et Helenius astub tegevjuhi kohalt tagasi. Helenius alustas tegevjuhina 1. jaanuaril, mil lahkus toonane tegevjuht Ülo Adamson.

Ajutiselt saab pärast Heleniuse lahkumist ettevõtte tegevjuhiks Simon Boughton. Ta on töötanud Trigon Agri tootmisjuhina alates 2010. aastast.

Trigon Agri puhaskahjum oli 2015. aastal 53 miljonit eurot (2014. aastal 13,3 miljonit). Kahjumi suurenemise taga on Venemaa varade ümberhindamine seoses müügiga ning valuutakahjum. Viidates väliskeskkonna probleemidele ja Ukraina rangemale kapitalikontrollile, teatas ettevõte märtsi alguses vajadusest kaasata võlakirjaemissiooni teel täiendavat kapitali.

Trigon Agri harib pea 110 000 hektarit põllumaad Venemaal, Ukrainas ja Eestis. Ettevõte on noteeritud ka Stockholmi börsil.

Nafta hind langes

Nafta hind on sellel nädalal jätkanud aga langust, sest paljude turuosaliste arvates pole hiljutine hinnatõus turu põhinäitajaid arvestades õigustatud. Brenti toornafta hind odavnes nädalaga 0,6 protsenti ja WTI kaotas 2,4 protsenti. Rotterdami 95 bensiini hind langes 2,2 protsenti ja tonn maksab 372 dollarit.

Rotterdami 95 bensiini hind
Rotterdami 95 bensiini hind

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised