Börs: nafta hind jätkas tõusu

Börs: nafta hind jätkas tõusu
Börs: nafta hind jätkas tõusu

Nädala börsiuudised: Sahara-taguse Aafrika nisunõudlus möödub Põhja-Ameerika omast; toidunisu hind liigub külgsuunas; Suurbritannia nisuvarud jätkuvalt suured; USA üllatas sojaubade prognoosiga turge.

Aafrika nisunõudlus möödub Põhja-Ameerika omast

Sahara-taguse Aafrika nisunõudlus kasvab ja möödub tõenäoliselt 2025. aastaks Põhja-Ameerika omast, teatas Rabobank.

„Regioonidel on mitmeid struktruaalseid erinevusi. Põhja-Ameerikas on tarbimine ühe inimese kohta kõige suurem. Sahara-taguses piirkonnas on see väiksem, aga potentsiaal on kõrgem, sest populatsioon kasvab samuti kiiresti,“ teatas Rabobanki teraviljade ja õliseemnete analüütik Vito Martielli.

„See saab olema ka põhjuseks, miks tootmise ja pikaajalise nõudluse käärid suurenevad,“ lisas ta.

Aafrika mandril kaubeldava nisu hulk moodustab maailmaturust 27 protsenti. Nõudlus on alates sajandivahetusest kasvanud keskmiselt 3,8 protsenti aastas, vahendab agrimoney.

Kõige enam kasvab nõudlus Sahara-tagustes riikides. Prognoositakse, et nisunõudlus kasvab kümne aastaga seal 40-50 protsenti. Põhja-Aafrika nõudlus kasvab sama ajaga aga 16 protsenti.

Praegu on maailma suurimad nisuimportijad Alžeeria ja Egiptus. Ka Lääne-Aafrika riikide tähtsus suureneb, peamiselt rahvastiku ja tarbimise kasvu tõttu.

Tõsi, Lääne-Aafrikal on rohkem potentsiaali oma nisutootmist tõsta. Samas on rahvastiku kasv kiire ja tõenäoliselt peavad nad importi siiski suurendama, teatas Rabobank.

Toidunisu hind liigub külgsuunas

Toidunisu hind kallines Euroopas nädalaga 0,3 protsenti ja tonn maksab 167,25 eurot (detsembrikuu futuur). Viimastel nädalatel on nisu hinnatõusu takistanud soodne ilm. Talinisu olukord on olnud hea ja paremat saagikust oodatakse nii Euroopa Liidus, Venemaal kui ka Ukrainas, teatas ÜRO põllumajandusorganisatsioon eelmisel nädalal.

Toidunisu hind
Toidunisu hind

Rapsiseemnete hind kallines Euroopas 1,8 protsenti ja tonn maksab 367,75 eurot (augusti futuur). Kooritud piima pulbri hind tõusis 0,7 protsenti 1660 euroni tonnist.

Suurbritannia nisuvarud jätkuvalt suured

Suurbritannia nisueksport on liiga madal, et varud märkimisväärselt väheneksid. Lisaks sellele on riigi import jätkuvalt suhteliselt kõrgel tasemel, teatas Suurbritannia põllumajanduse büroo AHDB.

Samas on tõenäoline, et Suurbritannia toodang ei ületa eelmise hooaja toodangut, teatas AHDB juhtiv analüütik Jack Watts. Suurbritannia on Euroopas suuruselt kolmas nisutootja. Watts prognoosib, et tootmine jääb 14,5 miljoni tonni juurde.

Suurbritannia nisueksport oli hooaja algusest kuni selle aasta märtsini vaid 1,5 miljonit tonni. Varude märkimisväärseks vähendamiseks oleks vaja olnud 2 miljoni tonni suurust eksporti. Turustamise hooaega on järel vaid kaks kuud ja arvatakse, et eksport ei parane.

USA üllatas sojaubade prognoosiga turge

Sojaubade hind hakkas sellel nädalal kiiresti tõusma, sest USA põllumajandusministeerium (USDA) prognoosis, et USA ja maailma varud vähenevad, vahendab agrimoney.

2015-2016 aasta hooaja lõpuks on sojaubade varu USDA prognoosi kohaselt 74,25 miljonit tonni, mis on eelmisest prognoosist (eelmisel kuul) 3 miljonit tonni vähem. 2016-2017 aasta hooajaks kukuvad varud aga 68,21 miljoni tonnini. See prognoos oli 5 miljoni tonni võrra väiksem kui analüütikud ootasid.

Peamiselt on probleemne Lõuna-Ameerika tootmine – Brasiiliat on tabanud kuiv ilm ning Argentinas on külvipinda vähendanud suured üleujutused.

Sojaubade hind kallines pärast uudist vaid mõne minutiga üle 4 protsendi. Nädala lõikes tõusis hind 5,2 protsenti ja buššeli eest tuleb välja käia 10,67 dollarit.

Sojaubade hind
Sojaubade hind

Ka teised teraviljad olid USAs kallinemas. Nisu hind lisas 0,8 protsenti ja jõudis 4,68 dollarini buššelist ning mais tõusis 3,1 protsenti 3,87 dollarini buššelist.

Kohvi hind jätkab tõusu

Robusta kohvi kasvupiirkondades Vietnamis ja Indoneesias (maailmas suuruselt esimene ja teine tootja) on olnud mitmeid põudasid ja spekuleeritakse, et see võib tekitada kohvi defitsiiti.

See on hinna tõusma pannud – robusta kohvi hind on nädalaga kallinenud 2,9 protsenti 1649 dollarini tonnist. Alates veebruari lõpust on hind põudade tõttu tõusnud juba üle 20 protsendi.

Robusta kohvi hind
Robusta kohvi hind

Nafta hind tõusis ka sellel nädalal

Nafta hind jätkas tõusu ka sellel nädalal, sest Nigeeria naftatootmises toimusid katkestused ning Rahvusvaheline Energiaagentuur tõstis 2016. aasta naftanõudluse prognoosi.

Teisalt jõudsid USA naftavarud kuue kuu kõrgeima tasemeni, aga see ei peatanud hinnatõusu. Rahvusvaheline Energiaagentuur tõstis 2016. aasta naftanõudlus prognoosi 1,2 miljoni barrelini päevas (enne 1,16 miljonit barrelit päevas).

Brenti toornafta kallines nädalaga 6,5 protsenti ja WTI lisas 4,6 protsenti. Kummagi barrel maksis reede hommikuks vastavalt 47,76 ja 46,29 dollarit.

„Ainuüksi tehnilise pildi järgi võib nafta hind tõusta lühiajaliselt 51 dollarini,“ ütles Jim Ritterbusch naftaturu konsultatsioonifirmast Ritterbusch & Associates. Ritterbusch prognoosib, et järgmisel kuul hakkavad hinnad siiski langema. Põhjuseks võib osutuda potentsiaalne dollari tugevnemine või Hiina majandusandmete halvenemine, lisas ta.

Brenti toornafta hind
Brenti toornafta hind

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised