Pagaritööstuse müügitulu ulatus esimeses kvartalis 47 miljoni euroni

Pagaritööstuse müügitulu ulatus esimeses kvartalis
Pagaritööstuse müügitulu ulatus esimeses kvartalis 47 miljoni euroni

Pagaritööstuste müügitulu oli 2016. aasta esimeses kvartalis 47,4 mln eurot ehk 7,9% rohkem kui eelmisel aastal samal ajal. Samas suurusjärgus kasvas esimeses kvartalis ka pagaritööstuse kogukasum, selgub Maaeluministeeriumis koostatud Eesti pagaritööstuse 2016. aasta esimese kvartali ülevaatest.

„Pagaritööstuste müügitulu kasvas esimeses kvartalis peamiselt sisetarbimise toel. Sisetarbimise suurenemist soodustas hoogne palgakasv ja madal töötuse tase. Samas jäi välisnõudlus vaatamata meie peamiste kaubanduspartnerite majandusolukorra paranemisele siiski nõrgaks,“ ütles Maaeluministeeriumi kaubanduse ja põllumajandussaadusi töötleva tööstuse osakonna juhataja Taavi Kand. „Pagaritööstus oli üks vähestest toiduainetööstuse tegevusaladest, kus suudeti esimeses kvartalis kasvatada ka kasumit. Pagaritööstuse kasumit suurendas käibe kasvu kiirenemine ja kulude kasvu aeglustumine.“

2016. aasta esimeses kvartalis oli pagaritööstuse kogukasum 1,3 miljonit eurot, mida oli 8,5% rohkem kui eelmisel aastal samal ajal.

Pagaritööstuse müügitulu, kulud, kogukasum (mln €). Allikas: Statistikaamet
Pagaritööstuse müügitulu, kulud, kogukasum (mln €). Allikas: Statistikaamet

Pagaritööstuse toodangumahud jäid eelmise aasta tasemele. Ettevõtted tootsid 2016. aasta esimeses kvartalis 19 800 tonni toodangut, mida oli aastases võrdluses 1% enam. Vähesel määral suurenes nii pagaritoodete kui jahust kondiitritoodete tootmine.

Müügitulu kasvatati sisetarbimise toel, välisnõudlus vähenes. Pagaritööstuste müügitulu oli 2016. aasta esimeses kvartalis 47,4 miljonit eurot ehk 7,9% rohkem kui eelmisel aastal samal ajal. Sisetarbimise suurenemist soodustas hoogne palgakasv ja madal töötuse tase.

Sisendite hinnalanguse tulemusel kulude kasv aeglustus. Pagaritööstuse 2016. aasta esimese kvartali kulud olid 46,1 miljonit eurot ehk 7,9% suuremad kui eelmisel aastal samal perioodil.

Pagaritööstuses loodi 2016. aasta kolme esimese kuuga 10,8 miljonit eurot puhast lisandväärtust, mida oli 8,7% rohkem võrreldes eelmise aasta sama ajaga. Vaatamata lisandväärtuse kasvule jäi pagaritööstuse efektiivsus eelmise aasta tasemele.

Statistikaameti andmetel tegutseb pagaritööstuses keskmiselt 140 ettevõtet. Neli suuremat ettevõtet annavad ligikaudu 70 protsenti pagaritööstuse müügitulust. Statistikaameti andmeil oli 2016. aasta esimeses kvartalis pagaritööstuses tööga hõivatud keskmiselt 3084 inimest, mida oli 224 inimese võrra (+7,8%) rohkem võrreldes aasta varasemaga.

Pagaritööstuse ettevõtetena käsitletakse ülevaates ettevõtteid, mis tegelevad leiva- ja saiatootmise, valikpagaritoodete, sh kookide, pirukate, tortide jm tootmisega ning kuiviku- ja küpsisetootmisega.

Vaata lisa: Pagaritööstuse 2016. aasta I kvartali ülevaade

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised