BASF Agro soovitab: Kuidas saada suur rapsisaak?

BASF Agro soovitab: Kuidas saada suur rapsisaak?
BASF Agro soovitab: Kuidas saada suur rapsisaak?

Sügiseste tegevustega rapsipõllul paneme paika eeldused järgmise aasta saagiks. BASF Agro jagab mõned soovitused millele pöörata tähelepanu talirapsi kasvatades.

Õigeaegne külv: Agronoomiliselt õige külviaeg talirapsi puhul on augusti esimene pool. Mida hilisemaks jäävad külvid, seda suurem risk on talvekahjudele. Hilisemate külvide puhul soovitame külvata kiirekasvulisemaid hübriidrapsi sorte. Varasemate külvide puhul sobivad ka poolkääbus sordid. Meie soovitus on rapsi külvid lõpetada hiljemalt 20. augustiks.

Korralik herbitsiidide programm: Herbitsiidide valikus on Clearfield tehnoloogia kõrval ka kõigile teada-tuntud Butisan perekonna mullaherbitsiidid. Mullaherbitsiidide peamiseks kasutustingimuseks on mulla piisav niiskus. Eriti tähtis on külvide ettevalmistus ja mullaharimine. Mullaherbitsiidi kasutus eeldab, et põhu mass on korrektselt mullaga segatud ning herbitsiidid saavad mullaosakestega tiheda kontakti, seeläbi on toime umbrohtudele efektiivsem. Nii Butisan Avant'i, Butisan Kombi't kui ka Butisan Star'i võib kasutada alates kultuuri külvijärgsest ajast kuni kolme pärislehe faasini.

Varise tõrje: Kui taliraps on külvikorras teravilja järelkultuurina, tuleb esimese tööna plaani võtta varise tõrjumine. Tõrje teha pigem varem kui hiljem. Ei tasu ootama jääda kuni kõik teravilja varis on tärganud, kuna selleks ajaks on peamine kahju tehtud ning varis on rapsi suhtes muutunud lämmatavaks. Kõige suuremad probleemid on põhuvaaludega. Tähtis on kombain hästi häälestada ja kvaliteetselt teravili koristada. Varise tõrjumiseks soovitame kasutada preparaati Focus Ultra 1,5 l/ha. Kui pritsimisega on jäädud hiljaks, siis kasutada kiiresti toimivat preparaati Agil 1 l/ha.

Nälkjate tõrjumine: Eelnevatel aastatel on nälkjad päris palju kahju tekitanud, seega tasub põldudel silm peal hoida. Nälkjad ründavad põlde rohkem varjulistest kohtadest. Põllu servad, mis piirnevad metsaga, lisaks ka teised niiskemad kohad, kus on soodsad olud nälkjate arenguks ja pealetungiks. Arvukus võib olla suurem minimeeritud harimisega põldudel, kuid jälgida tuleb ka künnipõhise harimisega põlde. Nälkjate tõrjumiseks on lahendusi üsna vähe. Lubatud on kasutada metaldehüüd toimeainet sisaldavaid perparaate.

Kasvu reguleerimine: Kasvu reguleerimiseks tuleb kasutada preparaate, mis on ette nähtud kasvu reguleerimiseks. Ehk siis kasvuregulaator-fungitsiidid näiteks Caryx 0,75 l/ha või Juventus 90 0,7 l/ha. Tugev kasvu reguleerimine on talvitumise peamiseks eelduseks. Läbi selle peatub taimede pikkuskasv ja suureneb taime juurekaela läbimõõt, lisaks paraneb märgatavalt juurestiku areng. Kasvu reguleerimine on lisaks vajalik ka erinevate haiguste leviku pidurdamiseks. Soovitatav on, et enne talve alla minekut oleks rapsitaimel 8-12 lehte, juurekael 8-12 mm läbimõõduga ja võimalikult maapinna lähedal ning peajuur arenenud tugevaks ja pikaks.

Loe lisaks: Clearfield kasvatustehnoloogia

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised