Autorid: Põllumajandus.ee , põllumajandus.ee • 23. august 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Maapõue projektid saavad 2,8 miljonit eurot toetust

Põlevkivi
Foto: Andras Kralla
KIKi keskkonnaprogrammi selle aasta taotlusvoorust otsustas nõukogu toetada 17 maapõue projekti kokku 2 833 619 euroga.

Tartu Ülikooli nelja projekti toetab riik 568 588 euroga. Rahastatakse Lõuna-, Kesk- ja Loode-Eesti aluspõhjakivimite stratotüüpsete paljandite seisundi hindamist ja Eesti maapõue kirjeldamise standardiseerimist. Samuti selgitatakse välja Eesti glaukoniitliivakivi omadused ja töödeldavus K-termoväetiste tootmiseks ning Virumaa maavarade võimaliku kaevandamise keskkonnamõjud põhja- ja pinnaveele ning maastikule.

Eesti Loodusmuuseum sai toetust 6 964 eurot muuseumi geoloogiliste kogude säilitamis- ning uurimistingimuste parandamiseks. „Toetuse abil saab muuseumi geoloogia fond vajaliku valgustuse ning täiendatakse võimalusi tööks eksemplaridega“, tutvustab planeeritavaid tegevusi Loodusmuuseumi direktor Heidi Vilu.Saunja Loodushariduskeskus viib läbi noorgeoloogide väliseminarid Silma Õpikojas, mida riik toetab 3 966 euroga. Eesti Energia AS saab 44 841 eurot toetust 20.-23. septembril 2016 toimuvaks rahvusvaheliseks sümpoosioniks "Põlevkivi 100". OÜ Eesti Geoloogiakeskusele eraldati 27 905 eurot, et avaldada  Eesti mulla geokeemilise atlase käsikiri nii internetis kui ka trükis.Maa-amet saab enam kui 1,9 miljonit eurot toetust laserskaneerimise süsteemi uuendamiseks, maavarade geoloogiliseks kaardistamiseks, Vääna geopolügooni baasjoone taastamiseks ja Keskkonnaregistri maardlate nimistu arendamiseks.Lisaks saavad riigilt antud taotlusvoorust toetust Eesti Loodusuurijate Selts Eesti Teaduste Akadeemia Juures, Keskkonnaministeerium ja Tallinna Tehnikaülikool. Kõiki rahastuse saanud maapõue programmi projekte näeb KIKi kodulehel siit.

Koos kevadel rahastusotsused saanud keskkonnaharidusprojektidega, millele saab toetust taotleda lihtsustatud korras ja ühtekuuluvusfondi projektide kaasfinantseerimistega, on KIK 2016. aastal keskkonnaprogrammist toetanud 903 keskkonnaprojekti kokku 33,7 miljoni euroga.Keskkonnaprogrammist toetatakse projekte kümnes valdkonnas: veemajandus, jäätmekäitlus, keskkonnakorraldus, looduskaitse, metsandus, kalandus, maapõu, atmosfääriõhu kaitse, merekeskkond ja keskkonnateadlikkus. Järgmine keskkonnaprogrammi taotlusvoor avatakse eeldatavasti 2017. aasta alguses.KIK rahastab erinevaid keskkonnaprojekte Eesti keskkonnatasudest laekuvast rahast, CO2 kvoodimüügi tuludest ning Euroopa Liidu struktuurifondidest. Lisaks pakub KIK võimalust taotleda sihtotstarbelist laenu keskkonnaprojektide elluviimiseks. Kuueteistkümne aastaga on riik KIKi kaudu toetanud ligi 19 tuhandet keskkonnaprojekti. 

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960