Börs: Egiptuse valitsus andis Euroopa nisumüüjatele järgi

Börs: Egiptuse valitsus andis Euroopa nisumüüjatel
Börs: Egiptuse valitsus andis Euroopa nisumüüjatele järgi

Nädala börsiuudised: piimahindade tõus aeglustus; Egiptuse valitsus andis nisumüüjatele järgi; ELi rapsiseemnete import kasvab, sest tootmine on oodatust väiksem; kokkuleppe ootused panid nafta hinna tõusma.

Piimahindade tõus aeglustus

Selle nädala teisipäeval toimus järjekordne GlobalDairyTrade (GDT) piimahindade oksjon. Tõsi, hinnad tõusid, aga mitte nii palju kui investorid ootasid, vahendab agrimoney.

Üleüldiselt kallinesid hinnad oksjonil 1,7 protsendi võrra. Hindu võrreldakse kahe nädala perspektiivis, sest nii tihti toimuvad ka oksjonid.

See tähendab, et GDT indeks on tõusnud kõrgeima tasemeni alates 2015. aasta märtsist. Tõsi, tõusu kiirus on olnud aeglasem kui paljud investorid ootasid.

Lisaks sellele võib ka välja tuua, et täispiima pulbri hind hoopis langes 0,2 protsendi võrra. Uus-Meremaa täispiima pulbri futuurid viitasid varem hoopis 8protsendilisele tõusule.

Turg oleks pidanud tõusma 6-12 protsenti

Konsultatsioonifirma FC Stone’i analüütik Charlie Hyland ütles, et „suhteliselt kehvad“ tulemused „valmistasid paljudele inimestele üllatuse“.

Hyland ütles, et turgude ootuste kohaselt oleks turg pidanud tõusma 6-12 protsenti. Ta lisas, et hinnatõusu ei saa lõppenuks pidada, aga kindlasti tekitab kallinemise järsk aeglustumine muret ja vähendab optimismi.

Hyland tõi välja, et kõige märgatavam oli Kagu-Aasia ostuhuvi jahenemine. Tõsi, Hiina on siiski jätkuvalt tugev ostja.

Euroopas kallines kooritud piima hind 3,75 protsenti ja tonn maksis neljapäeva õhtuks 2075 eurot. Euroopa piimatootmine langes juunikuu seisuga aastases võrdluses 1,5 protsenti.

Kooritud piimapulbri hind
Kooritud piimapulbri hind

Egiptuse valitsus andis Euroopa nisumüüjatele järgi

Egiptus kehtestas eelmisel kuul nulltolerantsi tungalterade (teraviljade hallitus) suhtes. Nüüd on riik oma seisukohta järsult muutnud.

Egiptus on maailma suurim nisuimportija ning karmi poliitika tõttu oldi sunnitud tagasi lükkama kolm nisulasti järjest. Egiptuse leebem suhtumine pani ka Euroopa toidunisu hinna nädala keskel tõusma.

Egiptuse karm suhtumine pöördus lõpuks nende vastu – riigid ei tahtnud neile enam nisulaste saata, sest lastist keeldumine tähendas, et eksportija peab veoga seotud kulud ise kinni maksma.

Boikott sundis Egiptuse valitsust veidi leebemaid reegleid kehtestama. Nüüd otsustati, et tungalterade sisaldus võib olla 0,05 protsenti, aga mitte rohkem. See vastab ka rahvusvahelistele standarditele.

Uus nisuostmine turgutab hindu

Lisaks sellele teostavad nüüd kontrolli hoopis rahvusvahelised firmad, mitte Egiptuse valitsus. Sellega loodetakse nisumüüjaid maha rahustada. Kokku tühistasid müüjad 540 000 tonni nisu saatmise Egiptusesse.

Sellel nädalal toimunud pressikonverentsil ütles Egiptuse toiduvarade ministeerium, et puudujäänud nisu ostetakse nüüd järgi, mis võiks nõudlust veidi turgutada.

Pariisi toidunisu hind kallines nädala lõikes 0,5 protsenti 161,5 euroni tonnist.

Toidunisu hind
Toidunisu hind

USAs kallines maisi hind 2 protsenti ja nisu tõusis 0,8 protsenti. Kummagi buððel maksis neljapäeva õhtuks vastavalt 3,39 ja 4,07 dollarit. Sojaubade buððel kallines 3,3 protsenti 9,77 dollarini.

ELi rapsiseemnete import kasvab

On tõenäoline, et Euroopa Liidu rapsiseemnete import on oodatust suurem, sest toodang ei ole olnud suuremates riikides piisavalt suur, kirjutab agra-net.com.

Euroopa Komisjon tõstis selle hooaja rapsiseemnete impordi prognoosi 2,905 miljoni tonnini. Eelmisel hooajal ulatus import 2,863 miljoni tonnini.

Rapsiseemnete hind kallines 2,2 protsenti ja tonn maksis neljapäeva õhtuks 377,75 eurot. Hinnad on viimasel ajal tublisti tõusnud, sest tootmine on prognoositust väiksem olnud.

Rapsi hind
Rapsi hind

Teistest toorainetest tõusis kakao hind 3,1 protsenti ja Robusta kohv kallines 4,1 protsenti. Kummagi tonn maksis neljapäevaks vastavalt 2910 ja 2013 dollarit.

Kokkuleppe ootused panid nafta hinna tõusma

Venemaa võiks „teoreetiliselt“ vähendada oma naftatootmist 5 protsendi võrra, ütles Venemaa aseenergiaminister Kirill Molodtsov, vahendab Reuters.

Võimaliku reguleerimise osas on juba kokku lepitud ka Venemaa naftatootjatega, teatas minister reporteritele Moskvas. Tõsi, formaalset kokkulepet siiski veel ei ole.

„Ma ütlesin, et me oleme seda asja ettevõtetega arutanud,“ ütles ta reporteritele.

OPECi ja teiste naftatootjate kohtumine toimub Alþeerias 26-28. septembril. Ka Iraagi OPECi juht Falah Alamri ütles sellel nädalal, et turuolukord on naftatootmise külmutamiseks soodne.

„Ma arvan, et seekord on olukord veidi teistsugune, sest tingimused on natuke paremad. See peaks aitama jõuda kokkuleppeni,“ ütles Alamri.

Brenti toornafta kallines nädalaga 2,4 protsenti ja WTI tõusis 4,8 protsenti. Kummagi barrel maksis päeva lõpuks vastavalt 47,26 ja 45,82 dollarit.

Rotterdami 95 bensiini hind kallines 0,8 protsenti ja tonn maksis neljapäeva õhtuks 481 dollarit.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised