Börs: IGC tõsits maailma teraviljatoodangu prognoosi

IGC tõsits maailma teraviljatoodangu prognoosi
IGC tõsits maailma teraviljatoodangu prognoosi

Nädala börsiuudised: IGC tõstis maailma teraviljatoodangu prognoosi; Euroopa nisutootmise alanemine ei ole hindade kergitamiseks piisav; maailma riisitoodangu kasv surub hindu alla; šokolaaditootjatel on ees rasked ajad; OPECi kokkulepe pani nafta hinna tõusma.

IGC tõsits maailma teraviljatoodangu prognoosi

Rahvusvaheline Teraviljade Nõukogu (IGC) andis teada, et Euroopa Liidu toodang saab olema pettumus. Siiski tõsteti maailma nisutoodangu prognoose rekorditeni.

IGC teatas, et vähendas 2016-17 hooaja maailma maisitoodangu prognoosi 3 miljoni tonni võrra 1,03 miljardi tonnini, sest Euroopas ja Hiinas on saagiootused alanenud. „Liigselt kuiv ilm on mõjutanud sealset teraviljade väljavaadet,“ avaldas organisatsioon.

„Nisu puhul oli Euroopas probleemiks hoopis liigne vihm ja selle tõttu oleme ka neid prognoose alandanud,“ teatas IGC.

Sellegi poolest tõstis IGC terve maailma nisutoodangu prognoosi, sest mitmetes ELi välistes riikides on prognoose hoopis kergitatud. Organisatsiooni teatel saab tootmine olema oodatust tugevam näiteks Austraalias, Kanadas, Hiinas ja Kasahstanis .

Euroopa tootmise alanemine pole hindade kergitamiseks piisav

Maailma nisutoodangu prognoosi tõsteti 747 miljoni tonnini, mis oleks 11 tonni võrra suurem kui aasta tagasi. Hooaja lõpu varude prognoosi tõsteti 13 miljoni tonni võrra 231 miljoni tonnini.

„Vaatamata sellele, et nõudlus kasvab, on teraviljade varud jälle kasvamas. Suurimate eksportijate varud ulatuvad seitsme aasta kõrgeima tasemeni,“ teatas nõukogu.

Teraviljade maailmaturuhinnad reageerisid uudistele langusega. USAs odavnes maisi hind nädalaga 1,8 protsenti ja nisu kukkus 0,4 protsenti. Kummagi buššel maksis neljapäeva õhtuks vastavalt 3,33 ja 4,06 dollarit.

Euroopas on saagiootusi vähendatud, aga hinnad ei taha kallineda, sest maailmaturul on suur ekspordikonkurents ning oodatavad tootmismahud on teiste tootjate puhul kõrgemad. Nädalaga kallines toidunisu hind 0,15 protsenti 161,75 euroni tonnist (detsembrikuu futuur).

Toidunisu hind
Toidunisu hind

Rapsiseemnete hind odavnes Euroopas 0,6 protsenti ja tonn maksab 375,5 eurot. Kooritud piima pulbri hind tõusis 0,7 protsenti 2089 euroni tonnist.

Sojaubade maailmaturuhind langes 2,4 protsenti ja buššel maksis neljapäevaks 9,54 dollarit. Robusta kohv odavnes 1,1 protsenti ja tonn maksab 1991 dollarit.

Maailma riisitoodangu kasv surub hindu alla

Riisi puhul on olukord veidi teistsugune. Suurimate eksportijate varude prognoosi vähendati 1 miljoni tonni võrra 25 miljoni tonnini. Aastases võrdluses oleks langus 2 miljonit tonni.

„Suurimate eksportijate varud langevad üheksa aasta madalaima tasemeni. Peamiselt on selle põhjustajaks Tai – nimelt on sealne valitsus otsustanud osad oma varud maha müüa,“ teatas IGC.

Terve maailma riisivarude prognoosi tõsteti aga 114 miljoni tonnini, sest oodatakse, et tootmine kasvab aastases võrdluses 11 miljoni tonni võrra.

„Kui ilm on Aasia kasvatajate jaoks soodne, siis võib tootmine tõusta 2 protsendi võrra 482 miljoni tonnini,“ avaldas nõukogu.

See on ka põhjus, miks riisi hind on viimasel ajal liikunud langustrendis. Alates mai keskpaigast on hinnad odavnenud juba 20 protsenti ja praegu maksab töötlemata riisi kvintal 9,71 dollarit.

Riisi hind
Riisi hind

Šokolaaditootjaid ootavad ees rasked ajad

Maailma šokolaadinõudlus on „pöördepunktis“ ning nõudlus hakkab jahenema, sest arenevate turgude majanduskasv on nõrk ja lääneriikide elanikud eelistavad järjest rohkem tervislikumaid alternatiive, vahendab agrimoney.

Turu-uuringute firma Euromonitor Internationali analüütik Alan Rownan ütles, et šokolaadi nõudluse kasv on aeglustumas mitmetel arenevatel turgudel. Nende riikide hulka kuuluvad näiteks Brasiilia, Venemaa ja Hiina.

„Brasiilia, Venemaa ja Hiina nõudlus pole olnud nii tugev kui me lootsime,“ ütles Rownan ICCO kakaoturu konverentsil Londonis.

Hiina nõudlust hoiavad tagasi hinnad. „Paljude tarbijate jaoks ei ole loogiline šokolaadi tarbida, kui teised maiustused on odavamad,“ ütles Rownan.

Samal ajal on arenevate riikide nõudlus mahtude poolest langemas. Näiteks sakslased söövad võrreldes 2011. aastaga kalendriaasta jooksul 9 šokolaaditahvlit vähem.

Lahendus peitub müügihindade alandamises

Kõige enam on šokolaaditarbimist tagasi hoidnud tervislike eluviiside levik ja lihast tehtud suupistete eelistamine. Šokolaaditarbimist hoiavad tagasi ka suhkrumaksud, mis on kehtestatud näiteks Prantsusmaal. Suurbritannia kaalub suhkrumaksu kehtestamist.

„Uued turud pakuvad suurt konkurentsi. Näiteks tervislike suupistete turg kasvab jätkuvalt eksponentsiaalselt,“ ütles ta.

Šokolaaditööstuse jaoks peitub lahendus arenevatel turgudel – sealseid hindu peaks muutma konkurentsivõimelisemaks, et müügimahud suureneksid. Lääneriikides peaks tootma aga kõrgema kvaliteediga šokolaadi, mis maksaks rohkem, arvab Rownan.

Kakao hind on viimasel ajal liikunud langustrendis ja nädalaga langes hind 3,5 protsenti 2809 dollarini.

Kakao hind
Kakao hind

OPECi kokkulepe pani nafta hinna tõusma

OPECi liikmed jõudsid kolmapäeval toimunud kohtumisel naftatoodangu piiramise kokkuleppeni. Selle detailid avalikustatakse novembris toimuval ametlikul kohtumisel, vahendab Reuters.

Naftakartelli liikmesriigid jõudsid kokkuleppele, et naftatoodang külmutatakse 32,5-33 miljoni barreli juures (päevas). Augustis oli päevane toodang 33,5 miljonit barrelit. Kui naftaühenduse tootmispiir jõuab kätte, pöördutakse allikate sõnul vajadusel naftaühendusesse mittekuuluvate riikide poole.

Brenti toornafta kallines nädalaga kokku 2,7 protsenti ja WTI lisas samuti 2,7 protsenti. Kummagi barrel maksis neljapäeva õhtuks vastavalt 48,52 ja 47,06 dollarit. Kolmapäeval ilmunud uudistele reageeris nafta 6protsendilise tõusuga, aga nädala lõpus hinnad veidi taandusid.

Rotterdami 95 bensiini hind kallines nädalaga 0,8 protsenti 485 dollarini tonnist.

Bensiini hind
Bensiini hind

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

LAANEKURU OÜ otsib sihikindlat TEGEVJUHTI

Tammiste Personalibüroo OÜ

15. aprill 2019

Uudised