Börs: Ukraina võtab Briti nisuturu endale

Börs: Ukraina võtab Briti nisuturu endale
Börs: Ukraina võtab Briti nisuturu endale

Nädala börsiuudised: Ukraina ligipääs ELi turule paraneb; Ukraina rapsiseemnete eksport langeb; kakao hind kukkus kolme aasta põhja; Putin pani nafta hinna tõusma.

Ukraina võtab Briti nisuturu endale

Niinimetatud „raske“ Brexit tähendaks seda, et Ukraina võtab osa Suurbritannia nisu eksporditurust Euroopas endale. See sunniks britte otsima uusi võimalusi Aasia turgudelt, vahendab agrimoney.

AHDB büroo juhtiv õliseemnete analüütik Jack Watts ütles, et Briti teraviljakasvatajate jaoks on kõige suurem risk allajäämine Ukrainale. Seda muidugi juhul, kui riik valib veidi karmima tee Euroopa Liidust lahkumiseks.

Kui Suurbritannia on sunnitud Euroopa ühisturult lahkuma, siis peab riik hakkama maksma sisseveomaksu, mis ületab paljude teraviljade puhul 90 eurot tonnist.

See on ülimalt tähtis, sest 80 protsenti Briti nisuekspordist läks eelmisel hooajal just Euroopa Liitu. Odra puhul küündis see protsent 63ni. Sisseveomaksud muudaks Briti teraviljade ekspordi ELi majanduslikult mõttetuks.

Ukraina ligipääs paraneb

Samal ajal on Ukraina ligipääs ELi teraviljaturule paranemas. Riigile kehtestati tollimaksu kvoodid, mis tähendab, et Ukraina saab teatud mahus teravilju tuua ELi maksuvabalt. Sellega püüab EL näidata solidaarsust pärast Krimmi annekteerimist Venemaa poolt.

„Raskem Brexiti kokkulepe tähendaks seda, et ekspordi puhul koheldaks Ukrainat palju paremini kui Suurbritanniat,“ ütles Watts Londonis toimunud konverentsil.

Juba praegu on Ukraina teravili vägagi konkurentsivõimeline, sest tootmiskulud on suhteliselt madalad. Saksamaa Thueneni Instituudi uurija Samuel Balieiro ütles, et Ukraina kulud ulatuvad instituudi uuringutes osalevates farmides tonni kohta 100-160 dollarini, brittidel aga 220-250 dollarini.

Toidunisu hind kallines Euroopas 1,2 protsenti ja tonn maksis reede lõunaks 162,75 eurot.

Toidunisu hind
Toidunisu hind

Ukraina rapsiseemnete eksport langeb

Ukraina eksportis 2016. aasta augustis 172 800 tonni rapsiseemneid. Juulis eksporditi 61 000 tonni ja 2015. aasta augustis 514 200 tonni. Kokku eksportis riik ühe kvartaliga 233 800 tonni rapsiseemneid, mis oli 61,3 protsenti vähem kui eelmise aasta samal ajal, teatas UkrAgroConsult.

Suurem osa rapsiseemnetest läks Euroopa Liitu (93,9 protsenti mahust). Bangladeshi läks 2,7 protsenti ja Iisraeli 2,4 protsenti.

UkrAgroConsult analüüsis Ukraina rapsiseemnete ekspordistatistikat ja leidis, et ekspordi vähenemise põhjus peitub eelkõige tootmismahtude vähenemises. Lõppenud hooajal ulatus toodang 1,2 miljoni tonnini, mis on madalaim tase 8 hooaja jooksul.

Rapsiseemnete hind kallines nädalaga 3,1 protsenti ja tonn maksab 387,75 eurot. Hinnad on viimastel kuudel tõusnud, sest toodangumahud on olnud Euroopas oodatust väiksemad.

Rapsi hind
Rapsi hind

Kakao hind kukkus kolme aasta põhja

Kakao hind kukkus viimase kolme aasta madalaima tasemeni, sest ülemaailmse tootmise prognoose on tõstetud.

Hinnalangus peegeldab investorite praegusi ootusi. Lääne-Aafrika kasvutingimused on tunduvalt paremaks muutunud ning prognoositakse, et tootmine saab olema varasematest ootustest kõrgem. Lääne-Aafrikas toodetakse ca kaks kolmandikku maailma kakaost.

„Sellel aastal oodatakse maailmas rekordilist tootmist,“ ütles maaklerfirma Marex Spectroni põllumajanduse juht Jonathan Parkman. „See on kontrastne eelmise aastaga, mil defitsiit oli suurim, mida me varem näinud olime.“

Nimelt oli kakao eelmine aasta üks väheseid tooraineid, mis märkimisväärselt kallines. Turgu tabas suur defitsiit ja hinnad jõudsid uute rekorditeni.

Tõsi, lühemas perspektiivis on liigsed sademed tootmisele kehvasti mõjunud. Näiteks Elevandiluurannikul on hinnad tõusnud selle tõttu uute rekorditeni.

„Farmerite poolt seatud hinnad on kõigi aegade kõrgeimal tasemel,“ ütles Parkman. „Ja need tõusevad pidevalt.“

Kakao hind odavnes kokkuvõttes nädalaga 3,9 protsenti ja tonn maksis reedeks 2717 euroni.

Kakao hind
Kakao hind

Teistest toorainetest kallines robusta kohvi hind 2,7 protsenti ja tonn maksab 2039 dollarit. Kooritud piima pulbri hind kallines Euroopas 1,9 protsenti ja tonni eest tuleb välja käia 2088 eurot.

Putin pani nafta hinna tõusma

Nafta hinnad jõudsid viimase aasta kõrgeima tasemeni, sest Venemaa teatas, et tootmise külmutamise kokkuleppega ollakse valmis liituma, vahendab Bloomberg.

„Venemaa on valmis liituma meetmetega, mille abil piiratakse naftatootmist. Ühtlasi kutsume teisi naftatootjaid sama tegema,“ ütles Venemaa president Vladimir Putin Istanbulis toimuval Maailma Energia Kongressil. „Me arvame, et praeguses situatsioonis on tootmise külmutamine või vähendamine ainuõige otsus, millega globaalse energiaturu stabiilsus tagada.“

Nafta hinnad on 2014. aastaga võrreldes (üle 100 dollari barrelist) jätkuvalt küllaltki madalal ja tootjariigid on tugeva surve all. Eelmisel kuul Alžeerias toimunud OPECi kohtumisel ostustati tootmist piirata, mis pani hinnad kallinema.

Maailma suurimate naftariikide esindajad kohtuvad novembri lõpus, et arutada viise, kuidas naftatootmist täpselt vähendama hakatakse.

Bensiini hind Rotterdamis
Bensiini hind Rotterdamis

Brenti toornafta hind kallines nädalaga 1 protsendi ja WTI lisas 2,5 protsenti. Kummagi barrel maksis reede lõunaks vastavalt 52,4 ja 51 dollarit barrelist. Rotterdami 95 bensiini hind langes aga 3 protsenti ja tonn maksis reedel 511 dollarit.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised