• 22.03.17, 14:14
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Põllumajandusettevõtjad taotlesid investeeringutoetusteks üle 55,6 miljoni euro

Möödunud nädalal lõppes PRIAs põllumajandusettevõtete tulemuslikkuse parandamise investeeringutoetuse taotluste vastuvõtt – 509 ettevõtjat esitasid taotlusi kokku 55 625 681 euro saamiseks.
Põllumajandusettevõtjad taotlesid investeeringutoetusteks üle 55,6 miljoni euro
  • Põllumajandusettevõtjad taotlesid investeeringutoetusteks üle 55,6 miljoni euro
  • Foto: Meelika Sander-Sõrmus
Maaelu arengukava 2014-2020 meetme 4.1 eesmärgiks on põllumajandusettevõtjate tulemuslikkuse parandamine läbi tootmise kaasajastamise ja ühise majandustegevuse edendamise, keskkonnahoidlike põllumajandus- ja loomakasvatusehitiste rajamise ning uuendamise ja keskkonnasõbraliku energia tarnekindluse suurendamise.
6.-13. märtsini toimunud taotlusvoor oli juba neljas. Tänavune eelarve toetuste maksmiseks on 22,5 mln eurot, mis jagatakse nelja sihtgrupi vahel. Tabel näitab eelarveid ja toetuste taotlemist:
Põllumajandusettevõtjad taotlesid investeeringutoetusteks üle 55,6 miljoni euro
  • Põllumajandusettevõtjad taotlesid investeeringutoetusteks üle 55,6 miljoni euro
  • Foto: PRIA
Kavandatud investeeringute abikõlblike kulude kogusumma on oluliselt suurem, 143,3 mln eurot. Kõige rohkem, üle 1270 korra, sooviti soetada mobiilseid masinaid ja seadmeid – mitmesugune põlluharimistehnika ja lisaseadmed, istutus-, saagikoristus- ja sorteerimismasinad, mobiilsed kuivatid, taimepritsid, väetisekülvikud, sõnnikulaoturid jne; ligi 300 projekti olid seotud tootmishoonete ehitamise ja rekonstrueerimisega – laudad-tallid-varjualused, hoidlad, punkrid  ja laod, kuivatid, kasvuhooned, teed ja platsid tootmisrajatiste juurde ja palju muud. Toetust küsiti ka tootmishoonetesse  mitmesuguste seadmete ja süsteemide soetamiseks. Toetuse abil ostetakse marjapõõsaste istikuid, rajatakse piirdetarasid ja niisutussüsteeme. Poolsada kuluobjekti kuulub mesindusinventari ja –rajatiste hulka.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Ühel taotlejal on võimalik saada selle meetme toetust programmperioodi jooksul kuni 500 000 eurot. Selles taotlusvoorus ületas kolmel juhul taotletud summa 490 000 eurot, ülejäänud olid väiksemad. Toetuse määr sõltub investeeringute sisust ja on 5% tavamäärast kõrgem, kui taotlejal on vanust kuni 40 eluaastat.Kuna taotletud kogusumma on taotlusvooru eelarvest oluliselt suurem, määrab PRIA toetused hindamiskriteeriumide alusel moodustuva paremusjärjestuse põhjal. Meetme määrus sätestab igale sihtgrupile kohased hindamiskriteeriumid ja hindepunktide miinimumlävendi. Otsused taotluste rahuldamise või rahuldamata jätmise kohta teeb PRIA 13. juuliks. Kuigi toetusesaajatelt hakatakse maksetaotlusi koos investeeringutee elluviimist kinnitavate dokumentidega vastu võtma pärast otsuste kinnitamist, võib taotluses kajastatud kulutusi teha taotluse esitamisele järgnevast päevast alates.Kokku on 2014–2020 programmperioodiks kavandatud eelarve meetmele "Investeeringud põllumajandusettevõtte tulemuslikkuse parandamiseks" 146 miljonit eurot. 2016.a lõpuks oli toetusi määratud kokku 75,3 mln eurot ja sellest välja makstud 24,5 mln eurot. 

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 10.06.25, 16:08
Suursaagi ootuses: mis saab hinnast ja kvaliteedist?
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele