Juhan Särgava: Saad palju annad

Juhan Särgava: Saad palju annad
Juhan Särgava: Saad palju annad

Uurisime Saidafarmi juhilt Juhan Särgavalt, milline poliitika tagaks tema, kui praktiku, arvates mahetootmise arengu.

Esmalt rõhutas Särgava, et mahetootmise alustalaks on seisukoht, et „ära võtta“ ei tohi enamat, kui ainering asemele suudab toota.

Ka on ta kindel, et mahepõllumajanduse koordineerimine maailmas on väga tõsine ülesanne. Peamine põhjus, miks praegune ÜPP ei sobi on see, selle lahendused on vananenud ja keerulised. „Seadusandlus on umbselt täis kirjutatud, hoomamatu lihtsale põllumehele igapäevasteks tegemisteks. Ka langeb aktiivsete põllumajandustootjate arv, sest hirm reeglite rikkumisse sattumiseks ületab entusiasmi. Nii vajamegi uut visiooni,“ rääkis Särgava 5.-7. septembril Eestis toimunud mahepõllumajanduse kongressil „Transforming food & farming – Making it Happen“.

Juhan Särgava arvates on kaheks sambaks jaotatud toetuste poliitika aegunud. „Reformi sihiks võiks olla üleminek ühesambalisele struktuurile, kus kõik väljamaksed toetaks avalikke hüvesid. Üleminek võib olla järk-järguline, kuid alustada tuleb kohe uue perioodi alguses, sidudes vähemalt poole otsetoetuste eelarvest avalike hüvedega. Aluseks on „menüü ja hinnakiri“, milliste avalike teenuste osutamisel põllumajandustootja soovib osaleda. Samuti tuleb kõiki põllumajandustootjaid kohelda õiglaselt vastavalt nende poolt pakutavatele avalikele hüvedele. Lisaks tuleb ära kaotada nõuded, mis on konstrueeritud talumehe eksitusse viimiseks toetuste kärpimise eesmärgil,“ selgitas Saidafarmi juht oma nägemuse lahti.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised