Autor: Põllumajandus.ee • 24. september 2019

Valio piirab õli ja turba kasutamist - biopõhised kütused vähendavad heitkoguseid

Adven ehitab põhjanaabrite juures Soomes Valio Seinäjoki tehasesse uue katlamaja, lisades sellega tootmisele neli megavatti võimsust. Uus biokatlamaja vähendab tehase õli ja turba kasutamist, mis omakorda vähendab süsinikdioksiidi heitkoguseid 15 000 tonni aastas. Helsingi Pitäjänmäki mahlatehase heitkogused vähenevad enam kui 2000 tonni.
Valio Seinäjoki tehas.
Foto: valio.com

Valio tootmishoonetes üle kogu Soome pakub Adven energialahendusi ja opereerib energiakeskuseid. Sel aastal täieneb koostöö Seinäjoki tootmistehasega, mille kasvava energiavajaduse rahuldamiseks rajatakse uus 4-megavatine katlamaja. Pitäjänmäki mahlatehase olemasolevat lepingut pikendatakse ning laienenud tootmisvajaduse katteks ehitatakse uus 2-megavatine biokatlamaja.

„Töökindlus on meie jaoks äärmiselt oluline ja Adven on Seinäjoki tehasele pakkunud väga kõrget varustuskindlust. Meil toimub tootmisprotsess pidevalt, seega pausid on välistatud. Olulised aspektid, mis mõjutavad energiapartneri valimist, on muidugi projektide tasuvus ja veelgi suuremal määral jätkusuutlikkus,“ rääkis Valio energiajuht Peter Fabritius.

"Valio pikaajaline eesmärk on kogu tootmisahelas saavutada 2035. aastaks süsinikneutraalsus. Üleminek soojusenergia tootmisel heitmevabadele kütustele on selle strateegiaga kooskõlas," täpsustas ta.

Seinäjoki uus katlamaja hakkab tootma energiat, kasutades kohalikku päritolu puidupõhiseid biokütuseid. See vähendab märkimisväärselt kasutatud õli kogust. Pitäjänmäel toodeti energiat maagaasiga, uus energiajaam hakkab kasutama peamiselt biokütuseid. Mõlemad muudatused aitavad Valio-l vähendada süsinikdioksiidi heitkoguseid.

„Meie hinnangul väheneb biokütuste suurema kasutamisega Valio Seinäjoki tehase heitkogus 15 000 tonni aastas. See võrdub umbes 6000 sõiduauto aastase süsinikdioksiidi heitkogusega. Valio Pitäjänmäki tootmistehase heitkoguste vähenemine on hinnanguliselt 2200 tonni aastas,” rääkis Adven Eesti arenduse ja investeeringute valdkonna juht Priit Tiit.

Adven Eesti arenduse ja investeeringute valdkonna juhi Priit Tiidu sõnul on toimetab Adven ülegrupilise meeskonnaga ühiste eesmärkide nimel. „Otsime võimalusi, kuidas tõsta tööstuste efektiivsust energiatõhusate ning keskkonnasäästlike lahenduste abil ning meil on hea meel, kui tööstusettevõtted ka ise sellest huvitatud on. Oleme alati valmis koostööd tegema ning kaasa mõtlema,“ rääkis Tiit.

Valio ja Adveni pikaajaline partnerlus. Valio Seinäjoki tehases valmivate toodete hulgas on või, piimapulber, Valio Oivariini® võided, kohupiim, kodujuust ja erinevad joogid. See on Valio üks mahu poolest suurimaid ja mitmekesisemaid tootmisi. Tehase juures tegutseb ka Valio laboratoorium, kus analüüsitakse tehasesse saabuvat piima. Pitäjänmäki tehas toodab erinevaid mahlu ja kisselli.

„Nägime koos Valio inimestega võimalust vähendada heitkoguseid nii Seinäjoki kui ka Pitäjänmäki tehastes. Meil on hea meel, et saame anda oma panuse süsiniku suhtes neutraalsete tootmisprotsesside ülesehitamisse. Peamine ülesanne on tagada, et klient saaks alati 100% keskenduda oma põhitegevusele,” rõhutab Adven Soome tegevjuht Ville Heikkinen.

Adven on Põhjamaade ja Balti riikide juhtiv energia- ja veeteenuste pakkuja, mis toodab tööstusele auru, soojust ja külma ning pakub erinevaid lahendusi, et parandada ja edendada energia, vee ja materjali kasutamise tõhusust. Advenil on ligi 40-aastane kogemus ja 370 spetsialisti, kes opereerivad üle 300 energiakeskuse koguvõimsusega 1900 MW. Lisaks toodab ja edastab Adven toasooja 19 kaugküttepiirkonnas üle Eesti ja edastab maagaasi 18 võrgupiirkonnas.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960