Autor: Äripäev • 22. november 2019

Komisjon: Järvik sekkus PRIA ja VTA tegevusse

Maaeluminister Mart Järvik (EKRE) Palamuse sügislaadal.
Foto: Andras Kralla / Äripäev
Riigisekretär Taimar Peterkopi moodustatud komisjon leidis, et maaeluminister Mart Järvik ja tema nõunik on püüdnud sekkuda oma pädevust ületades veterinaar- ja toiduameti ning PRIA tegevusse.

Riigisekretäri raportist selgub, et möödunud nädalal riigikogus umbusaldusavalduse võitnud Järviku (EKRE) väited nõuniku huvide konflikti ja listeeriaskandaali kohta on enam kui nõrgal jääl.

Peaminister Jüri Ratas lubas neljapäeval valitsuse pressikonverentsil, et langetab oma otsuse pärast raporti läbilugemist. EKRE erakonnajuht siseminister Mart Helme väitis, et nii suuri probleeme, kui meedias on siiani väljendatud, tema erakond maaeluministri esitatud dokumentide põhjal pole näinud.

Küsimusele, kas Helme on riigisekretäri raportiga igal juhul nõus ning valmis ka maaeluministri vajadusel ametist lahti lubama, siseminister vastama ei soostunud. ""Ma olen piisavalt vana, et olen õppinud teaduslikku kommunismi. Vladimir Iljitš Lenin ütles, et kes töötab plaanita, see töötab halvasti. Oleme erakonnas mõelnud mitme variandi peale," pareeris ta pressikonverentsil.

Peaministri kokku kutsutud ja riigisekretäri juhitud komisjonil tuli koostada ajajoon Järviku tegevustest ning selgitama välja asjaolud nii ministri kriminaalasja sattunud õigusnõunik Urmas Arumäe ja PRIA tegevuse takistamisega seoses kui ministri tegevusega VTA ja M.W.Vooli listeeriakaasusega seoses.

Järgneb komisjoni avaldus täismahus:

Komisjoni ülesanne oli anda peaministrile vastused neljal teemal.

Esiteks: Millised asjaolud on seotud Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti (PRIA) volitustega esindada riiki kohtuasjades maaeluministeeriumi ja Urmas Arumäe sõlmitud lepingu kehtivuse ajal?

Komisjoni järeldus: Volitustega seoses oli komisjoni fookus kahel juhtumil, mis käsitlevad kohtuasju, kus üheks pooleks on riiki esindav PRIA ja teisel poolel ettevõtjad, kellelt PRIA nõuab tagasi toetusi. Mõlemas asjas on toimunud ka kriminaalmenetlus. Üks on L. kohtuasi, (ühe kohtualuse nime järgi), kus kohtu all on mitu füüsilist ja juriidilist isikut. Teine on S. kriminaalasi (ettevõtjate perekonnanime ja ettevõtjate esindaja järgi), kus kahtlustatavateks on mitu füüsilist ja juriidilist isikut. S. kohtuasjas oli nende kaitsjaks advokaat Urmas Arumäe.

Komisjonile jäi ebaselgeks, miks jättis minister ühel juhul volituse andmata, kui ta teisel samalaadsel juhul selle andis. Komisjon tuvastas, et osa ministri väiteid volituse andmata jätmise kohta on vastuolus komisjonile esitatud infoga. Materjalide põhjal ei olnud komisjonil võimalik teha järeldust selle kohta, kas minister Mart Järvik jättis PRIA-le kohtuasjas volituse andmata Urmas Arumäe klientide huvidest lähtudes.

Küsimus 2: Kas ja millal on Urmas Arumäe andnud teada sellest, et tema volitused esindada vastaspoolt PRIAga seotud kohtuasjades on peatatud või lõpetatud? Kas Urmas Arumäe on tema ja Maaeluministeeriumi lepingu kehtivuse ajal tegutsenud PRIAga seotud kohtuasjades vastaspoole huvides?

Komisjoni järeldus: Edastatud info põhjal selgus, et 14. mail 2019 teavitas Urmas Arumäe PRIAt, et loobub S. kriminaalasjas juriidiliste isikute esindamisest/kaitsmisest, et vältida huvide konflikti, kuid sellest hoolimata jätkas ta S. esindamist ning on end ka kirjavahetuses ise nimetanud nende kaitsjaks. Maaeluminister Mart Järvik sai PRIA menetluses S. kriminaalasjas riigi esindamiseks nõu vandeadvokaat Urmas Arumäelt ajal, kui Urmas Arumäe tegutses ka S. huvides. Esitatud materjalidest nähtub, et minister Mart Järvik sai sellest asjaolust teada hiljemalt 22. mail 2019.

Küsimus 3: Kuidas on liikunud info maaeluministri ja asjaomaste isikute vahel ning avalikkuses seoses listeeriabakteri olemasoluga ASis M.V.Wool?

Komisjoni järeldus: Komisjon jõudis arusaamisele, et maaeluministri, tema nõuniku ja advokaat Urmas Arumäe tegevus on vastuolus positsiooniga, et ministril polnud kas üldse või piisavalt infot listeeriabakteri probleemi kohta ASis M.V.Wool. Komisjonile esitatud ja avalikest materjalidest on näha, et maaeluminister pidi saama listeeriabakteriga seotust teada hiljemalt 12. juunil 2019. Infovahetuse materjalid näitavad ka seda, et ministri nõunik Maido Pajo ja ministrit nõustav advokaat Urmas Arumäe on ministri korraldusel alates juuni keskpaigast listeeriabakteri probleemiga aktiivselt tegelenud.

Küsimus 4: Kas maaeluminister või maaeluministeerium on käesoleval aastal sekkunud oma pädevust ületades veterinaar- ja toiduameti ning PRIA töösse nende pädevusse kuuluva järelevalve läbiviimisel?

Komisjoni järeldus: Komisjon leidis, et maaeluminister ja tema nõunik on püüdnud Veterinaar- ja Toiduameti järelevalve läbiviimisesse sekkuda, millega on ületanud oma pädevust.

Detailset ülevaadet järeldusteni viinud asjaoludest saad lugeda aruandest.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960