Autor: Põllumajandus.ee • 6. juuli 2020

Kaja Kallas: opositsioon sundis valitsust enda loodud probleemi lahendama

Reformierakonna Riigikogu fraktsiooni juht Kala Kallas ütles täna parlamendis kõneledes, et opositsiooni surve sundis valitsust lahendama enda tekitatud tööjõukriisi.
Kaja Kallas: opositsioon sundis valitsust enda loodud probleemi lahendama.
Foto: Erik Peinar

“See, et tööjõuga tekib mure, oli selge, kui valitsus kehtestas koroonakriisi kobareelnõuga ajutisele tööjõule siinviibimise tähtaja öeldes, et peale 31. juulit peavad kõik siit lahkuma. Reformierakond on rääkinud, et majandusele on täiendava tööjõu lahendust vaja juba 3 kuud," märkis Kallas

Kallase sõnul on iga venitatud päev täiendava tööjõu lubamisega loonud ebakindlust ja tekitanud majandusele kahju, mis on mõõdetav ja mida ei oleks pidanud olema.

“Valitsus on narrinud ja mõnitanud inimesi, kes on aastaid oma ettevõtlust heas usus üles ehitanud,” ütles Kaja Kallas.

Kaja Kallase Riigikogus peetud kõne täismahus:

Kõigepealt on mul hea meel, et opositsiooni surve kandis vilja ja valitsus oli sunnitud pakkuma välja lahenduse probleemile, mille ta ise tekitas. See, et tööjõuga tekib mure, oli selge, kui valitsus kehtestas koroonakriisi kobareelnõuga ajutisele tööjõule siinviibimise tähtaja öeldes, et peale 31. juulit peavad kõik siit lahkuma.

Reformierakond on rääkinud, et majandusele on täiendava tööjõu lahendust vaja juba 3 kuud. Maaelukomisjon on seda küsimust arutanud 7 korda, aga lahendusi pole leitud, sest polnud soovi seda probleemi lahendada.

Täna valitsuse pakutud lahendus iseenda tekitatud probleemile jõudis liiga hilja, aga parem kui mitte kunagi. Iga venitatud päev ebakindlust täiendava tööjõu lubamisega on tekitanud ja tekitab majandusele kahju, mis on mõõdetav ja mida ei oleks pidanud olema. Tööjõukriis on põhjustanud suure kahju, kus raisku on läinud saak. Tänases Delfis võib lugeda maasikasvatajast, kellel on 50-60 tonni saaki raisku läinud. Valitsus on narrinud ja mõnitanud inimesi, kes on aastaid oma ettevõtlust heas usus üles ehitanud. Nii palju, kui me valitsuse otsusest praegu teame, puudutab see ainult töölisi, kes on põllumajanduses, see ei lahenda probleemi pikemas perspektiivis tööstuses, ehituses ja teistes sektorites, kes samuti täiendavat tööjõudu vajavad.

Kuulates koalitsiooni esindajate kõnesid, jääb mulje, et soovist seda valitsust koos hoida võtab valitsus vastu „parimaid otsuseid“. Parafraseerides Olav Osolini on „parimad otsused“ sellised, mille puhul saab osa valitsusest öelda, et olukord on nüüd kardinaalselt muutunud ja teine osa, et midagi ei ole muutunud, samas kui normaalsed inimesed ei saa üldse millestki aru. Suurem mure tänase otsusega on, et see valitsus teeb Eestist suletud provintsi. Põllumajanduse probleemi lahendamiseks ohverdati välistudengid.

Täna on 6. juuli. Jääb mulje, et valitsuskoalitsiooni esindajad ei saa ka ise aru, mis juhtub 31. juulil. Kui valitsuskoalitsioon täna arutlusel oleva eelnõu välja hääletab, siis täna siin olevad inimesed saadetakse Eestist välja 31.juulil. Kõik ettevõtjad ei jõua uusi töötajaid selle ajaga leida. Eesti piimakarjalautades töötab praegu 400 välismaalase ringis, seaduse kohaselt peaks neist ligi 300 lahkuma 31.juulil. See tähendab, et 21 000 lehma – veerand Eesti lehmadest, jäävad augustis lüpsmata. Seetõttu mul on ettepanek – kui koalitsioon tõesti tahab olla kindel, et majandusele tehtud kahju ei süvene ja lehmad ei jää lüpsmata, ei tohiks Reformierakonna eelnõu täna välja hääletada. Kui on tõepoolest nii, et valitsuse otsusega probleemid lahenevad, siis see seadus ei rakendu. Kui aga selgub nii nagu sageli on juhtunud, et see otsus siiski kõiki probleeme ei lahenda, siis on täna esimesel lugemisel olev eelnõu olemas ja seda saab edasi menetleda. Kui see on välja hääletatud, siis te enam ei jõua uut eelnõud sisse anda ega seda menetleda, kui vajadus peaks tekkima.

Kaja Kallas, Reformierakond

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960