Autor: Villu Zirnask • 21. veebruar 2022

Põllumajandusettevõtete kuluarvestusel on arenguruumi

Igas ettevõttes peab olema minimaalne kulude liigitus selline, et koostada bilanssi ja kasumiaruannet, kuid ebakindlas majanduskeskkonnas ei piisa ettevõtte juhtkonnal ainult kohustuslikest finantsaruannetest, vaid vaja on ka juhtimisarvestust.
Majandusajakirjanik Villu Zirnask

„Juhtimisarvestuses on väga oluline osa võimalikult detailne kuluarvestus, sest tiheneva konkurentsi tingimustes sõltuvad hästi langetatud juhtimisotsused kulude oskuslikust ja teadlikust juhtimisest,“ kirjutab Kristiina Lõhmus Eesti Maaülikoolis kaitstud magistritöös „Kuluarvestussüsteemi täiustamine osaühingus Estonia. „Kulude kogumiseks ettevõtte kui terviku kohta tuleb alustada kulukohtade ja kuluobjektide eristamisega, et kulusid liigitada põhitootmise vahel nii otse- ja üldkuludeks kui ka mittepõhitegevuse kuludeks ehk ettevõtte üldkuludeks. Otsekulud jagatakse otse kuluobjektile ning üldkulude jaotamisel kasutatakse mitmesuguseid kulukäitureid.“

Analüüsides Eesti suuremate põllumajandusfirmade hulka kuuluva OÜ Estonia kuluarvestussüsteemi leidis Lõhmus, et juhtimisotsused tehakse peamiselt seniste kogemuste ja praktikate, mitte eeskujuliku kuluarvestuse põhjal.

Pikemalt loe Finantsuudistest.

Jaga lugu
Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Sigrid SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 14 990
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616