Kajax Fishexport kontserni üks omanikke on ka Ukraina suurima kalatööstuse Universal Fish Company juhi Oleg Lushchyki ettevõte.
Foto: Andras Kralla
Eelmisel aastal müüs kilust ja räimest tooteid valmistav Kajax Fishexport Ukrainasse 6,7 miljoni euro eest. Seda on kaks ja pool korda rohkem kui esimesel sõja-aastal.
Riik soovib vähendada Eesti kalatööstuste sõltuvust imporditud kalast, seepärast muudetakse vesiviljeluse investeeringutoetuse tingimusi. Uued reeglid aitavad mere- ja mageveekasvandusi kiiremini arendada.
Statistikaameti andmetel müüsid kala- ja vähikasvatused 2025. aastal kaubakala ja jõevähki kokku 1217 tonni ning 6,7 miljoni euro väärtuses. Võrreldes 2024. aastaga suurenes kasvatatud kala müügikogus veerandi võrra, kalamarja müük jäi samale tasemele.
Eesti toiduainete käibemaks peab Eestis toodetud toidule minema soodsamaks, me ei saa konkurentidest kehvemad olla, rõhutas Saare Kala Tootmine OÜ juht Timo Pärn möödnud nädalal toimunud Toiduliidu aastakonverentsil.
Avatud kalasadamate päev tõi tänavu üle Eesti sadamatesse tuhandeid huvilisi, pakkudes võimalust piiluda lähemalt kalanduse ja merelise eluviisi telgitagustesse.
Veel mõni aasta tagasi tähendas päikesepaneelide omamine sirgjoonelist äriloogikat: toodad elektrit, tarbid ise ning ülejäägi müüd hea hinnaga võrku. Täna on olukord energiaturul muutunud. Taastuvenergia tootmisvõimsusi on lisandunud omajagu ning päikeselistel tundidel tekib võrku suur ületootmine, mis surub börsihinna madalaks või isegi negatiivseks. Seetõttu on akusalvestid muutumas nii ehitus- kui ka põllumajandusettevõtete jaoks üheks olulisemaks investeeringuks energialahendustes.