(Sisuturundus) Hakkepuidul töötav katel on gaasi- ja diislikatlast 5-6 korda soodsam

Hakkepuidul töötav katel on gaasi- ja diislikatlas
Hakkepuidul töötav katel on gaasi- ja diislikatlast 5-6 korda soodsam

Aastaid on harjumuspäraselt teraviljakuivatite kütteks ning garaažide-tootmishoonete soojavajaduste tagamiseks kasutatud gaasi- ja diisliküttel töötavaid katlaid. Paraku vajavad need efektiivseks töötamiseks palju kütust ning seetõttu on oluliselt soodsam variant võtta kasutusele tänapäevane täisautomaatne hakkepuidul töötav katel.

Hakkepuidul töötavate kateldega tegeleva Werneco OÜ juhatuse liikme Priit Värnomasingu sõnul kasutatakse diisli- ja gaasiküttel töötavate katelde puhul nn otsekütte süsteemi ehk suitsugaasid liiguvad läbi vilja. Hakkepuidul töötavate katelde puhul seda probleemi ei ole, sest seal liigub ainult soe õhk viljast läbi. Austrias tootja poolt toodetud kateldel ja soojusvahetitel on kõrge efektiivsusklass ning soojusvahetite kasutegur on ligikaudu 90%.

Hakkekatla investeeringu suurus sõltub vajaminevast energiavõimsusest ja konkreetse kliendi vajadustest,
Hakkekatla investeeringu suurus sõltub vajaminevast energiavõimsusest ja...

Kuigi hakkepuidul töötav katel on soetusmaksumuselt kallim kui diisli- ja gaasikütte oma, on selles kütuseks kasutatav materjal kordades odavam. „See on suureks eeliseks, kui põllumajandusettevõte vajab suurt soojushulka,“ ütleb Värnomasing ja toob näite: „Teraviljakuivatites kasutatavate katelde juures on põhiliseks küttekulu näitajaks vilja niiskus. Kui arvestada konstantse viljakoguse juures vajaminevat soojushulka, saab hakkepuidul töötava katlaga toodetud soojusenergia hinna tuua 5-6 korda soodsamaks võrreldes gaasi- või diislikatlaga.“

Efektiivse hakkepuidul töötava süsteemi aluseks on muidugi tõhus ja läbimõeldud lahendus. Kasutades odavaid ja esmapilgul lihtsalt toimivaid alternatiive kvaliteetsetele süsteemidele, ei saavutata tihti soovitud tulemust energia hinna kokkuhoius. Heaks näiteks on korralikud ja efektiivsed katlad Pärnumaal Vändras ja Tartumaal Mellistes.

Kaasaegsetes katlasüsteemides on kogu juhtimine automatiseeritud
Kaasaegsetes katlasüsteemides on kogu juhtimine automatiseeritud

Kaasaegsetes katlasüsteemides on kogu juhtimine automatiseeritud, seade töötab etteantud režiimis  ning eraldi inimest katla töös hoidmiseks tarvis pole. Peamiseks operaatori ülesandeks on hakkepuidu olemasolu tagamine, et katlal oleks piisavalt põlemismaterjali. Hakkepuidul töötava katla juhtimise juures on üks olulisemaid detaile hakke etteanne katlasse: nimelt on tihti katlamajades kasutatava hakke suurus ja kvaliteet ebaühtlane, mistõttu võivad tiguetteandega süsteemid jääda hätta ja ummistuda, tekitades kasutajale rohkelt probleeme. Samas hüdraulilise tõukuriga etteande puhul saab kütusena kasutada ka väga kehva kvaliteediga haket, saepuru ja ka viljajääke, samal ajal sellega mitte rikkudes katla töörežiime ja sujuvat tööd.

„Soovitame hakkepuidul töötavale katlale mõelda sellistel juhtudel, kui on soov kokku hoida energiakuludelt,“ sõnab Värnomasing. „Iga kasutaja teab, milline on tema iga-aastane kütusele kuluv summa. Mõelge nüüd, et võiksite selle jagada viiega? Kui tekkiv vahe on piisavalt suur, et mõtlema hakata uue energiasüsteemi paigaldamisele, ongi põhjust juba piisavalt. Lisaks viljakuivatusele saab  soodsat soojust kasutada ka hoonete kütmiseks, kasvuhoonetes, töökodades või isegi asulate kütteks.“

Hakkekatla investeeringu suurus sõltub vajaminevast energiavõimsusest ja konkreetse kliendi vajadustest, kusjuures põllumajanduslikuks otstarbeks olevatele kateldele on läbi Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti (PRIA) võimalik taotleda kuni 40% investeeringu maksumusest investeeringutoetust.

Küttekulud vähenevad märkimisväärselt.
Küttekulud vähenevad märkimisväärselt.

Werneco pakub täislahendust nii katla projekteerimisel, paigaldusel kui ka remondil. Kõik ettevõtte pakutavad katlaseadmed on toodetud Austria tehases ning vastavad kõrgetele Austria ja Saksa standarditele. Lisaks pakutakse tavakateldele laias valikus soojusseadmeid alates 1 MW õhk ja veekütekateldest, aurukateldest kuni suurte 25 MW koostootmisjaamadeni.

Vaata lisa: www.werneco.ee

Sisuturundus (ST) on oma kauba, teenuse või firma tutvustamine huvitavate lugude jutustamise kaudu. Vormilt sarnaneb ST kvaliteetsele meediale, mistõttu on väga oluline, et ST oleks lugeja või vaataja jaoks ühemõtteliselt eristatud. ST on uudne ja moodne turundusviis, mille puhul jagatakse klientidega ka infot, mis varem jäi vaid siseringi teada. ST teenib alati tellija turunduslikke eesmärke.

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised