Euroopa Liit plaanib hävitada 6%
viinamarjaistandustest, et vähendada igaaastast veinitoodangu ülejääki, kärpida
kulusid ja võistelda Uue Maailmaga, vahendas Bloomberg.
Prantsusmaa, Itaalia, Hispaania koos naabritega tarbivad kolm viiendikku maailma veinitoodangust. Samas langeb nende riikide kodumaise veinitoodangu müük, eelmisel aastal kahanes eksport 4 miljardit eurot (62 mld krooni). Samuti koguvad jõudu konkurendid nagu California, Austraalia ja Argentiina.
Euroopa Komisjon, eesotsas põllumajandusvolinik Fischer Boeliga, toetas täna uut plaani, kuidas kasutatakse tööstusharu toetuseks eraldatud 1,3 mld eurot (20 mln krooni). Boel tahab lõpetada tootjate iga kümnenda liitri, mida keegi osta ei soovi, kinnimaksmist ja suunata raha marketingi. "Minu plaani kohaselt kujundame Euroopa veinitööstuse ringi ja muudame maailma parimaks," selgitas Boel. "Seni raiskasime liiga palju raha toodangule, mida keegi ei ostnud, selle aseme, et arendada konkurentsivõimet," lisas ta.
Plaani kohaselt peaksid viinamarja kasvatajad hävitama 200 000 hektari jagu viletsama sordi viinamarju. Kokku kasvatatakse Euroopas 3,6 miljonit hektarit viinamarju.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Seotud lood
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.