Tuhandeid lehmi ootab tapamaja

Lähiajal võib korduda 10 aasta tagune
aeg, kus Eesti talumeestel tuli tapamajja saata mitukümmend tuhat lüpsilehma,
kuna madal piima kokkuostuhind ning vähenenud toetused ei võimalda loomi ülal
pidada, vahendab Aktuaalne Kaamera.

Rikas põllumees on hetkel see, kes oma farmi maha müüb, nentis teleuudistele üks Tartu maamessil osaleja. Kas maal lähiajal just taludega kauplemiseks läheb, pole teada, ent oht, et Eesti umbes 95 000-pealisest piimakarjast tuleb likvideerida paarkümmend tuhat looma, on täiesti reaalne. Seega korduks kümne aasta tagune aeg, mil Vene-kriisi tõttu kahanes piimakari Eestis kahe aastaga umbes 30 000 lehma võrra.

"Kui poolteist aastat tagasi rääkisime, et meie piima hind on kuskil 5,5 krooni juures ja madalamaks ei lähe, ja täna on ta peaaegu 40 protsenti madalam, siis on piimatootjad kõik olukorras, kus nad realiseerivad piima 15-20 protsenti alla omahinna," ütles AS Tartu Agro juht Aavo Mölder

OÜ Aravete Agro mehaaniku Ants Siivardi hinnangul on üsna tõenäoline, et väiksemad tootjad panevad farmide uksed kinni, aga suurtel tootjatel on see eelis, et piimakombinaat siiski võtavad piima vastu.

1200-pealise piimakarjaga Tartu Agro on tänu säästureþiimile saanud piima omahinna varasemalt 4,5 kroonilt 3 krooni ja 70-le sendile. Ent kuna kokkuostuhind on 3 krooni ja 20 senti ning riik maksab liitrile peale toetust vaid 24 senti, on kahjum märgatav. Nii pole tootjail mõtet lootagi farmide arendamisele.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused