Põllumajandusministeerium vaidlustab Tartu maakohtu otsuse, mis mõistis endise riigiettevõtte Werol Tehased eksjuhi Erki Aaviku süüdi firma raha omastamises ja rahapesus, kuid jättis rahuldamata riigi 13 miljoni kroonise tsiviilnõude.
"Kohus mõistis Aaviku süüdi kõigis talle esitatud punktides ning tunnistas ka, et Aavik kahjustas oma tegevusega aktsionäride huve, kuid riigi kui endise suuromaniku kahjunõue jäi rahuldamata," rääkis minister Helir-Valdor Seeder. "Meie arvates peab kahju tekitaja selle ka hüvitama, sest riigi vara on kõigi kodanike vara," lisas ta.
Seedri hinnangul on riigi otsus kohtuteed jätkata eriti õigustatud, kuna Weroli tänane omanik loobus võimalusest Aaviku vastu tsiviilhagi esitada. Kohus tunnistas, et Werolil oleks selleks umbes 30 miljoni krooni ulatuses õigus olnud. Sellise summa kaotas firma rapsi üleliigse varumisega.
Kohus mõistis Aaviku mai alguses süüdi ametiseisundi ebaseadusliku ärakasutamisega Werol Tehastele suure varalise kahju tekitamises, firma vara omastamises ja suureulatuslikus rahapesus. Kõnealused tehingud leidsid aset 2004. aasta suvel ja sügisel ning viisid firma sisuliselt pankrotti.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kõige selle tõttu oli riik sunnitud Weroli 2006. aastal 32,13 miljoni krooniga ettevõtja Rein Kilgiga seotud AS Pere Leib Tootmisele erastama. Võrreldes audiitorfirma KPMG hinnanguga 2004. aasta kevadel, vähendasid Aaviku tehingud riigile kuulunud aktsiate väärtust enam kui 13 miljoni krooni võrra ning see sai ka aluseks riigi hilisemale kahjunõudele.
Seotud lood
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.