11. juuni 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Peipsi kalurid ühinevad võitluseks ebaseadusliku püügi vastu

Kaks Peipsi kutselisi kalureid ühendavat organisatsiooni ning keskkonna- ja põllumajandusministeerium kirjutavad esmaspäeval alla vaba tahte lepingule, mille eesmärk on tagada Peipsi, Lämmi- ja Pihkva järve kalavarude säästlik kasutamine.

Samuti lubatakse ühiselt võidelda nii ebaseadusliku kalapüügi kui ka ebaseaduslikult püütud kala käitlemise vastu, edastasid ministeeriumid ühise pressiteate.

“Lepinguga astume olulise sammu meie kalavarude kaitseks,“ ütles keskkonnaminister Jaanus Tamkivi. „Kui kalurid ise ühinevad võitluseks ebaseadusliku püügi vastu, siis on see koostöö, mis annab tõhusamaid tulemusi.“

Põllumajandusministri Helir-Valdor Seederi sõnul võiks kalandusega seonduv muutuda senisest läbipaistvamaks ning käesoleva lepinguga liigume selles suunas.

„Kui me püügiandmed avalikuks muudame, oleme üks läbipaistvama kalandusega riike Euroopas,” lisas Seeder.

Peipsi Kalurite Ühing ja Peipsi Alamvesikonna Kalurite Liit võtavad lepingut allkirjastades kohustuse selgitada oma liikmetele kala püügil ja turustamisel kehtivaid nõudeid. Ka kutsuvad nad oma liikmeid üles teavitama keskkonnainspektsiooni ning veterinaar- ja toiduametit kalapüügi ja turustamise nõuete rikkujatest ning rikkumisjuhtumitest.

Keskkonnaministeerium koos valitsemisala asutustega võtab lepinguga kohustuse muuta kalapüügi andmete esitamise korda nii, et ka eelandmete esitamine muutub kõigile Peipsi, Lämmi- ja Pihkva järvel püüdvatele kaluritele kohustuslikuks. Veel loob ministeerium erinevate ametkondade esindajatest koosneva töögrupi, et tõhustada võitlust ebaseadusliku kalapüügi ja käitlemisega.

Samuti hakkavad Peipsi, Lämmi- ja Pihkva järve kutselisi kalureid ühendavad organisatsioonid saama teavet kala püügil ja turustamisel tuvastatud rikkumistest.

Põllumajandusministeerium koos valitsemisala asutustega võtab kohustuse koostada ja avalikustada teadaolevate kala lossimiskohtade nimekirja ja hakata püügiandmeid avalikustama püügiloa omanike kaupa. Samuti hakkab ministeerium teavitama Peipsi, Lämmi- ja Pihkva järve kutselisi kalureid ühendavaid organisatsioone kala püügil ja selle edasisel käitlemisel kehtivate toiduohutusnõuete rikkumistest jne.

Vaba tahte leping ei too osapooltele kaasa rahalisi kohustusi, küll aga tiheneb omavaheline koostöö, mis parandab kalapüügikultuuri ja avaldab soodsat mõju meie kalavarudele.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960