Venemaa valitsus võttis esmaspäeval osaliselt maha vilja ekspordikeelu, lubades seda välja vedada humanitaarkaalutlustel, riigi rahvusvaheliste lepingute täitmiseks ning real teistel juhtudel.
15. augustist 31. detsembrini kehtiv vilja väljaveokeeld kehtestati augusti algul ja ametnikud ei välistanud, et seda pikendatakse, edastas RIA Novosti.
Ekspordikeelu põhjuseks oli Venemaa keskosa laastanud põud, mis hävitas märkimisväärse osa saagist. Kui kevadel plaaniti koristada 90 miljonit tonni teravilja, siis augustis langes saagiprognoos 60-65 miljoni tonni peale.
Tasub märkida, et ükski maailma riik pole ikalduste tõttu nii rangeid ekspordipiiranguid kehtestanud, kui Venemaa seda viljaga tegi. Venemaa lähinaabrid Kasahstan ja Ukraina keeldusid ekspordipiirangutest, ehkki Kiievis seda arutati.
Venemaa põua tõttu on nisu hind kõikjal maailmas tõusnud. USA börsidel maksab pisut üle 35 liitri nisu praegu 6,6 dollarit, ehkki alles juunis-juulis oli hind 4,8 dollarit. Augustis tegi nisu ka selle aasta hinnarekordi, milleks oli 7,8 dollarit.
Seotud lood
2025. aasta kevad on toonud põldudele positiivse pildi: taliviljad on hästi talvitunud ning taimed on tugevad, hoitud ja toidetud. Ilmastik on kevadel olnud küll heitlik, kuid üldpilt on lootustandev. Linas Agro agronoomiaeksperdi Mart Toomsalu sõnul on rõõm tõdeda, et põllumehed ei ole sellel kevadel lämmastikväetisega kokku hoidnud, mis omakorda kajastub taimede heas seisukorras.