USA kaotab haaret teraviljaturgudel
USA on jätkuvalt oluline toorainete – eriti energia – tarnija, kuid põllumajandustoodete osas on tema turuosa vähenemas. Brasiilia ja Argentiina kahandavad USA domineerimist maisi- ja sojakaubanduses, samas kui Venemaa kasvav kohalolek muudab nisu turge.
Praegu müüb USA peamiselt naaberriikidele nagu Mehhiko ning Aasia riikidele nagu Jaapan, Filipiinid ja Lõuna-Korea – partnerid, kes ei soovi olukorda destabiliseerida, kuna alternatiivsed tarnijad oleksid kulukamad. Seega, iroonilisel kombel, pole USA teraviljaekspordi otsene kahju isegi kõrgete tollimaksude tingimustes nii suur kui võiks eeldada.
Suured nisuostjad seisavad silmitsi väljakutsetega
Põllumajanduslike toorainete kaubandus võib ülemaailmse majandusolukorra halvenedes eriti tugevalt kannatada. Uue USA administratsiooni otsused on purustanud lootused inflatsiooni ohjamisele ja ülemaailmse kasvutsükli jätkumisele intressimäärade langetamise kaudu.
Ajalugu näitab, et arenevad riigid – ühtlasi suurimad põllumajandustoodete importijad – kannatavad üleilmse majanduskasvu aeglustumise ajal kõige rohkem. Olulisimad kaubateed põllumajandustoodetele kulgevad põhjapoolkeralt Aafrikasse ja Aasiasse, kus elab enamik maailma elanikkonnast.
Hüppeline inflatsioon on raputanud suuri teraviljaostjaid nagu Türgi ja Egiptus. Näiteks Egiptuses kukkus ostujõud 30% inflatsiooni ja vabalanguses valuuta tõttu. Valitsus üritab hoida nisutarneid stabiilsena, samal ajal vähendades leivatoetusi ja muutes isegi retsepte – asendades kallist nisujahu odavama maisi- või sorgo seguga. Jah, majandusraskused määravad nüüd, millist leiba egiptlased söövad.
Türgi, teine oluline nisuostja, seisab silmitsi sarnaste raskustega. Nisutarne on langenud 2024. aastal 40% võrra, 6 miljoni tonnini. Kõrge inflatsioon (mis ulatus mullu 70%-ni) ja Türgi liiri nõrgenemine USA dollari suhtes on oluliselt vähendanud riigi suutlikkust põllumajandustooteid importida. Türgi valitsus peatas isegi osaliselt nisuimpordi juunist oktoobrini 2024.
Samal ajal tekitab valuutaturgude kaos segadust ka Euroopas, mis on üks peamisi põllumajandustoodete eksportijaid. Finantsturgude paanika ja usalduse puudumine USA majanduse vastu on viinud dollari olulise odavnemiseni. Kuna enamik maailma toorainekaubandusest toimub USA dollarites, on selle kursilangus andnud eelise konkurentidele nagu Venemaa ja teatud määral Ladina-Ameerika riigid.
Kuidas vältida hindade fikseerimise hetke maha magamist? Uue saagi prognoosid
Põllumajandushindade surve tõenäoliselt jätkub, sundides üha rohkem tähelepanu pöörama ilmaprognoosidele. Kuna seni pole suuremaid ilmastikutingimuste probleeme ette näha, viitavad varajased prognoosid, et Euroopa nisusaak võib olla 14 miljonit tonni suurem kui mullu.