Venemaa põllumajanduse järelevalveasutus Rosselkhoznadzor teatas, et hoolimata katarraalse palaviku ja Schmallenbergi viiruse ulatuslikust levikust Euroopas pole amet veel EList saanud ammendavat informatsiooni meetmetest viiruse leviku tõkestamiseks ning vastavatest teadusuuringutest.
Järelevalveasutus väljendas muret puuduliku ekspordikontrolli üle ELi riikides ning aeg-ajalt ette tulnud veterinaarnormide rikkumise üle elussigade ekspordil Venemaale.
Impordipiirang kehtib ainult loomadele lihatööstuse tarvis. Tõuaretuse eesmärgil imporditavatele elusloomadele piirang ei kehti.
Venemaa ei teatanud, kui pikaks ajaks keeld jõusse jääb.
Täna arutavad Venemaa impordikeeldu Brüsselis ELi põllumajandusministrid ja Euroopa Komisjoni ametnikud.
Euroopa Komisjon mõistis impordikeelu hukka.
ELi tervise- ja tarbijakaitseküsimuste direktoraat DG SANCO teatas pressiteate vahendusel, et lähtudes praeguste teadusuuringute tulemustest ja rahvusvahelistest standardidest, sh WTO normidest, leiab Euroopa Komisjon, et Moskva kehtestatud impordikeeld on alusetu ülereageering.
Euroopa teadlaste sõnul ei ole mingit kinnitust, et Schmallenbergi viirus oleks inimeste tervisele ohtlik. Läinud nädalal kirjutas agentuur Bloomberg, et viirust on leitud Saksamaal 923 farmis, Prantsusmaal 670 ja Suurbritannias 158 farmis.
Venemaa eksperdid loodavad, et impordikeeld ei põhjusta Venemaal sealiha defitsiiti ega hinnatõusu, kuna Venemaa plaanib tänavu omatoodangut vähemalt 150 000 tonni võrra suurendada. EList imporditud elussigadest lisandub Venemaa sealihaturule aastas ca 40 000 tonni.