Riigikogu Euroopa Liidu Asjade ja Maaelukomisjoni liige Ester Tuiksoo osales esmaspäevasel Euroopa Parlamendi Infobüroo põllumajanduse teemahommikul, kus arutleti Euroopa Liidu põllumajanduspoliitika uuendamise üle. Ülevaate uue finantsperioodi 2014-2020 eelarve valikutest ja tänasest seisust andis Euroopa Parlamendi liige Ivari Padar.
Riigikogu esindaja Ester Tuiksoo märkis, et Eesti jaoks on väga oluline põllumajandusvaldkonda finantsperioodi jooksul eraldatav 1,739 miljardit eurot. „Positiivne on ka see, et otsustati jätkata ühtse pindalatoetuse skeemiga (SAPS). Nii välditakse uusi administreerimiskulusid ja liigset bürokraatia tekkimist.“
Tuiksoo rõhutas aga, et senikaua kui Euroopa Liidu liikmeriikides ei ole ühtne põllumajanduspoliitika võrdselt käsitletud, tuleb jätkata suhtlemist ja arutelusid igal tasandil alustades põllumajandusorganisatsioonidest ja lõpetades peaministriga. “Kui me täna räägime 75 või 65-protsendilisest Euroopa keskmisest hektaritoetusest, siis ei tohi unustada, et see tase on määratud alles finantsperioodi lõpuks, kuid seni ebavõrdsus kestab.“
„Aruteludes on selgunud, et kogu Eesti põllumajandussektori jaoks on äärmiselt ebameeldiv eesootav 7-protsendiline põllumajandusmaa rohestamise nõue,“ rääkis Tuiksoo probleemidest, „leian, et see nõue pole kodumaise toidu tootmise seisukohalt arvestades mõistlik, seda enam, et meil on suur hulk niigi kasutusest väljas olevat põllumajandusmaad. Eestis sisuliselt puudub mujal Euroopas olev vähese roheluse ja looduse probleem, seega võiksime saada ka eritingimuse.“
Veel märkis Tuiksoo, et Euroopa Komisjoni hoiatus eurorahade kinnipidamisest vähemalt esialgu põllumajandusvaldkonda ei puuduta. „Samas peavad selle probleemi edasist käiku hoolikalt jälgima nii Eesti eurosaadikud, kuid loomulikult ka valitsus ja parlament.“
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Baltic Agro täisautomaatne põlluilmajaam Cordulus aitab põllumehel teha õigeid valikuid - leida külviaja, jälgida taimede kasvu, kontrollida kahjureid ning koristada, kui saak on küps. Ilmastiku kohta saadud andmete kasutamine aitab suurendada põllul tehtavate tööde tõhusust, vähendada kulusid ja säästa aega.