Autor: Kadri Jakobson • 11. aprill 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Vetamet ajab Nõos hobuseliha jälgi

Veterinaar- ja toiduameti inspektor veetis eile terve päeva Nõo Lihatööstuses, tegi ettekirjutuse ja alustas ametlikku uurimist, et välja selgitada vorsti koostises olnud hobuseliha päritolu ja tarnija.

Veterinaarameti toiduosakonna juhataja Heneli Lamp ütles, et ameti peamine eesmärk on kindlaks teha, kes tarnis Nõo Lihatööstusele veiseliha sildi all hobuseliha. “Uurimine, kuidas hobuse­liha tootesse sai, algab toorainest ja esimene asi, mida kontrollima läksime, oli tooraine päritolu. Eesmärk oli teada saada, kas saastunud toorainet on ettevõttel alles  ja milliste toodete valmistamiseks on seda toorainet veel kasutatud,” selgitas Lamp. Ta rääkis, et praegu pole võimalik öelda, kes täpselt ja kui palju hobuseliha ettevõttele tarnis, kuid andmed peaksid selguma nädala lõpuks.

Läti turu jaoks toodetud vorst. Lamp nentis, et hobuse­liha leiti Läti turule toodetud vorstist, mille säilivusaeg lõpeb 13. aprillil. Samas pole tema sõnul välistatud, et hobuseliha võidi kasutada toor­ainena ka teistes partiides või toodetes. “Kõik sõltub sellest, millised andmed ettevõte meile esitab ja milliste toodete tegemiseks on sama toorainet veel kasutatud. Turul võib olla teisi partiisid ja tooteid, milles võidi kasutada sama toor­ainet,” lisas Lamp.

Kahtlusalune partii tuli Ungari kaudu. Veterinaar- ja toiduameti juht Ago Pärtel ütles, et lisaks Läti turu jaoks toodetud vorstile räägitakse ka kahtlusalusest partiist, millega hobuseliha võis Eestisse jõuda. “Tegemist oli veiselihalõigetega, mida kasutatakse vorsti toormaterjalina ja mida ostis Nõo Lihatööstus. See partii tuli eelmise aasta lõpus, osteti Ungari kaudu, päritolumaad olid Itaalia ja Iiri­maa. Ka see on paeguseks täiesti ära kasutatud ja ilmselt on veiseliha sisse mingitel asjaoludel sattunud hobuseliha,” rääkis Pärtel.

Nõo Lihatööstuse juhataja Toomas Kruustüki sõnul tuli Läti veterinaarameti teade, et nende Parmesani vorstist leiti hobuseliha, neile halva üllatusena. “Me avastasime enda jaoks üllatusena, et see võimalik on. Oleme varem testi teinud ja see on täiesti korras olnud, kuid nüüd on see tekkinud. Me praegu tegeleme sellega,” ütles Kruustük.

“Oskan nii palju öelda, et alates veebruarist, kui hobuseliha teema päevakorda tõusis, oleme kõigilt oma tarnijatelt palunud garantiikirja – et nad kirjutaksid, millega on tegemist. Antud juhul on tegemist eelmise aasta ühe lihakogusega. Me täpsustame seda kogust, samuti seda, kust see pärit on,” selgitas Kruustük. Kes oli tarnija, kes veiseliha pähe hobuseliha müüs, Kruustük praegu veel öelda ei osanud. Küll möönis ta, et sellisel juhul on tegemist tarnija pettusega.

“Seda toodet meie majas enam pole, samuti pole seda enam kaubanduses. Vorst, kust hobuse­liha leiti, oli toodetud Läti turule,” lisas Kruustük. Tema sõnul võis hobuseliha tulla veiseliha ostuga ning tõenäoliselt polnud tegu garantiikirjaga saabunud lihaga.

Keskturul oli Läti jaoks toodetud vorst müügil

Ehkki Nõo Lihatööstus kinnitas, et hobuseliha sisaldanud ja Läti turule toodetud vorsti Eestis ei müüdud, oli eile Tallinna Keskturul lätikeelsete etikettidega vorst Parmesan siiski müügil. Tõsi, tõenäoliselt oli vorst teisest partiist, sest pakendil on kuupäevaks märgitud

26. aprill. Selles letis müüakse põhiliselt toiduaineid, mille “parim enne” on kas kohe saabumas või juba möödas. Läti kirjadega Parmesani vorsti hind oli 1.80.

Lätikeelse etiketiga ja NOO kaubamärgi vorst oli müügil letis, kus müüjaks on märgitud FIE Aleksandr Naliuhhin. Ta on äriregistris registreeritud alates 2009. aastast ja tema tegevuseks on märgitud toidukaupade, jookide ja tubakatoodete jaemüük kioskites ja turgudel.

Naliuhhini esindaja ütles eile Äripäevale, et nad kuulsid hobuse­liha sisaldanud Nõo Liha­tööstuse vorstist raadiost ning eile kella poole nelja ajal õhtul korjasid turgudelt kõik need tooted ja hävitasid.

Taust: Nõo vorstis 10% hobuseliha

Läti veterinaarameti kodulehel on teade, et Ühend­kuningriigis testiti 41 lihatoodet. Hobuseliha leiti neljast, sh sisaldas 10% hobuseliha ka Nõo Lihatööstuse Parmesani vorst. 9% hobuseliha leiti ka Leedu firma Grimeda toorsuitsuvorstist Exclusive. Läti firma Kuršu Zeme hautatud veiseliha sisaldas 15,6% hobuseliha ja ettevõtte Forever tootes oli hobuseliha 4%.

Veterinaaramet kinnitas, et kõik hobuseliha sisaldanud tooted on müügilt korjatud.

Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Turunduslahenduste osakondTel: 6670 105