19.-23. augustini toimus Järvseljal ja Tartus teaduse tippkeskuse ENVIRON ning maateaduste ja ökoloogia doktorikooli egiidi all toimuv suvekool taimeteaduse doktorantidele.
„Suvekool korraldati selleks, et doktorandid, kes seni on teinud oma spetsialiseeritud teadusuuringuid laboris, õpiksid tundma uurimismeetodeid, mida saab kasutada välitingimustes, ja vastupidi,“ selgitas tippkeskuse tegevjuht Tiia Kurvits. „Kursuse lõpuks said osalejad terviklikuma pildi, milliste meetoditega saab taime uurida alates molekulaarsest tasandist kuni ökosüsteemi ja bioomi tasandini välja.“
Järvselja metsades said kõik doktorandid praktikas jälgida kasvava puu fotosünteesi ja teisi maapealseid protsesse, aga ka mõõta maa all juurestikus toimuvat. Lisaks tehti Eesti Maaülikooli ja Tartu Ülikooli laborites katseid taimede õhulõhedega ja õpiti tundma taime poolt õhku eritatavate gaaside mõõtmismeetodeid.
Tippkeskuse ENVIRON teadlased loodavad, et selliste suvekoolide korraldamine tagab neile järelkasvu, kes suudab teha tulemuslikku koostööd taimeteaduse eri aspektidega tegelevate teadlastega.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Suvekoolis osales 20 doktoranti Eesti Maaülikoolist, Tartu Ülikoolist ja Tallinna Tehnikaülikoolist. Teist sama palju oli kursusel ka doktorantide juhendajaid.
Seotud lood
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.