Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 7. mai 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Pooled põllumehed soovivad käesoleval aastal investeerida

Pooled Eesti põllumajandusettevõtted kavatsevad tänavu investeerida ning oma igapäevategevuses muudatusi teha, selgus SEB Eesti äriklientide seas korraldatud uuringust.

51% küsitletud põllumajandusettevõtetest kavatseb investeerida üle 30 000 euro, samas kui kõigi ettevõtete puhul on see näitaja 41 protsenti. Kokku 51 protsenti põllumajandusettevõtetest plaanib 2014. aastal viia ellu muudatusi oma igapäevategevuses, kusjuures 30 protsenti on võtnud sihiks toote või teenuse innovatsiooni.

“Sarnaselt eelnenud majandusaastat puudutanud küsitlusega torkas silma põllumajandusettevõtete investeerimisjulgus ning innovatsioonivalmidus, mis kinnitab sektori ettevõtete usku põllumajanduse heasse käekäiku tulevikus. Ilmselgelt töötavad nad n-ö pika plaaniga ja ei eelda suuri hüppeid käibes või ekspordis,” ütles SEB Panga jaepanganduse ja tehnoloogia valdkonna juht Eerika Vaikmäe-Koit.

Käibeväljavaadete osas ongi põllumajandussektor ettevaatlikum, kuna üle 15protsendilist käibekasvu näeb vaid 16%, samas kui kõigi küsitletud ettevõtete seas oli neid 25%. Neli protsenti põllumajandusettevõtetest arvas, et 2014. aastal nende käibed vähenevad.

Põllumajandusettevõtetest kavatseb 12% kasvatada mahte ekspordi toel, kas siis laiendades oma eksporditegevust või siirdudes uutele turgudele. 12 protsenti planeerib võtta uusi töötajaid, mis tooks kaasa 31 lisatöökohta, ning 12 protsenti ettevõtetest planeerivad investeerida töötajate koolitamisse ja arendamisse.

Taust

Uuringus osales 180 põllumajandusettevõtet

SEB viis mullu sügisel teist korda läbi üle-eestilise nõustamisprojekti, mille raames külastasid panga esindajad 901 Eesti väikest ja keskmise suurusega ettevõtet 15 maakonnas, et aidata neil läbi viia finantsanalüüsi järgmiseks aastaks. Kõige arvukamalt olid uuringus esindatud põllumajandussektori ettevõtted, mille osakaal ulatus 20 protsendini.

NÕUSTAMISPROJEKTI raames viis SEB läbi ka Ettevõtlusbaromeetri-nimelise uuringu, mis kaardistab ettevõtjate ootusi, milliseks kujuneb äriaasta 2014.

Ettevõtjad andsid hinnangu oma ettevõtte 2014. aasta käibe arengutele, töötajate arvu muutumisele, ekspordi- ning planeeritud investeeringutele ja innovatsioonikavadele.

Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Kim LaanveeReklaamimüügi projektijuhtTel: 588 07 751