Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 8. mai 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kas praegu on mõistlik osta maad?

Äripäeva Põllumajanduse erilehe lugeja küsib: Kas praegu oleks mõistlik osta investeeringu eesmärgil põllumaad, et see tulu teenimiseks edasi rentida?

Vastab: Margus Põld, Arco Vara põllu- ja metsamaade maakler

Investeering põllumaasse on igal ajal mõistlik. Ma arvan, et kui üldine majandusolukord võib halveneda ja anda kinnisvaraturule ajutisi tagasilööke, on toiduainete hinnad maailmas pikemas perspektiivis pöördumatult tõusuteel ja see mõjutab otseselt ka põllumaa hinda.

Kui võrrelda investeeringut põllumaasse tavapärase kinnisvarainvesteeringuga, näen põllumaade osas pikemaajalist ja stabiilsemat hinnatõusu, mida majanduse üldine seis ei mõjuta nii palju. Samas on ka investeeringu haldamine lihtsam. Korterite ja äripindade väljaüürimisel on omanik seotud mitmete erinevate lepingute ja kuludega (näiteks hooldus, haldus, küte, vesi, elekter jne). Põllumaasse investeerides tehakse pikemaajaline rendileping ühe tootjaga ja muu peavalu puudub. Jälgida tuleks ainult seda, kas rentnik kasutab põllumaad heaperemehelikult, st ei liialda taimekaitsevahendite ega väetistega.Eesti turg ei ole suur. Arvan, et viie aasta jooksul jaotub põllumaa suuremate tootjate ja investorite vahel, kui mõned erandid välja arvata. Kindlasti aga ei tähenda see hinnatõusu peatumist. Hinnatõus jätkub ka tulevikus. Investeering põllumaasse tasub end ära nii renditulu, lihtsama haldamise kui ka hinnatõusu pärast.

 

Jaga lugu
Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Sigrid AunapPõllumajandus.ee juhtTel: 555 14 990
Kim LaanveeReklaamimüügi projektijuhtTel: 588 07 751