Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 16. oktoober 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Põllumajandus-Kaubanduskojas hinnatakse taas toidutoodete kvaliteeti

Sel nädalal on Põllumajandus-Kaubanduskojas taas koos koolitatud toidueksperdid, kes hindavad nii uusi kui ka juba pikemat aega tootmises olnud toidutooteid, millele on ettevõtted taotlenud toidukvaliteedimärke Tunnustatud Eesti Maitse või Tunnustatud Maitse. Sügisesele hindamisele esitasid 21 ettevõtet 56 toodet.

„Rõõm on tõdeda, et seekordsele hindamisele esitati arvukalt tooteid kõigis tootegruppides. Usun, et kogenud toiduekspertide sõltumatu hinnang on tarbijatele abiks kauplustes valikute tegemisel ja ka toidutootjatele väärtuslikuks tagasisideks hindamisele esitatud toodete kohta. Märki kandvate toodete puhul võib kindel olla nende kõrges kvaliteedis, pääsukesemärk annab ka paljude tarbijate jaoks olulist infot tootes kasutatud kodumaise põhitooraine kohta,“ selgitas EPKK juhataja Roomet Sõrmus.

Tunnustatud Eesti Maitse kvaliteedi- ja päritolumärgi (pääsukesemärk) kasutamise õigus antakse Eesti äriregistrisse kantud ettevõtetele kõrge kvaliteediga Eestimaisest toor¬ainest valmistatud toote märgistamiseks. Õiguse kanda pääsukesemärki saab kvaliteetne toode, mille valmistamisel kasutatud põhitooraine on sajaprotsendiliselt Eestimaise päritoluga ja see on läbinud edukalt laboratoorse ja sensoorse hindamise.

Tunnustatud Maitse kvaliteedimärgi (ristikumärk) kandmise õigus antakse kõrge kvaliteediga toote märgistamiseks. Ristikumärgi saamise eeldus on laboratoorse ning sensoorse hindamise edukas läbimine. Märki on õigus taotleda kõigil Euroopa Liidu ettevõtetel.

Toiduaineid hindavad kuus spetsialiseerunud ekspertkomisjoni. Toiduainete hindamine toimub järgmistes tootegruppides: lihatooted; piimatooted; pagari- ja kondiitritooted ning teraviljatooted; kalatooted; aedviljakonservid, kastmed, mahlad, mittealkohoolsed joogid ning alkohoolsed joogid.

TNS EMORi käesoleva aasta märtsis avaldatud uuringu “Eesti elanike toidukaupade ostueelistused ja hoiakud 2013” kohaselt on EPKK poolt välja antav pääsukesemärk Eesti kõige tuntum toidumärgis (tuntus 85%), samuti on tarbijate seas tuntud ka ristikumärk (48%). EMORi poolt 2013.a läbiviidud uuring kinnitab, et tarbijate usaldus märkide vastu püsib kõrge – 9 inimest 10st peab märke usaldusväärseteks. Usaldusväärsust lisab ka järjekindel ekspertide poolt läbiviidav toodete kvaliteedi järelkontroll.

Põllumajandus-Kaubanduskoda on toidukvaliteedimärke välja andnud 1998. aastast alates, see on koja üks pikema ajalooga tegevusi. Tooteid hindavad toiduainetööstuste, teadusasutuste ja -laborite erialaspetsialistidest koosnevad ekspertkomisjonid. Eksperdid on saanud hindamise läbiviimiseks EPKK poolt vastava koolituse. Hindamine toimub väljatöötatud kriteeriumide alusel pimetestil, ekspertide isiklikud maitse-eelistused arvesse ei lähe. Kvaliteedimärgiga toodete kvaliteeti kontrollitakse lisaks põhihindamisele litsentsilepingu kehtimise ajal ka jooksvalt, et tagada märgiga toodete läbivalt kõrge kvaliteet.

Hetkel kannab Tunnustatud Eesti Maitse või Tunnustatud Maitse kvaliteedimärki 237 kontrollitud kvaliteediga toidutoodet.

Lisainfo: EPKK toiduvaldkonna juht Evi Randpere, tel 6009349, e-post [email protected], www.epkk.ee.

 

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960