Veterinaar- ja Toiduamet ning Eesti Jahimeeste Selts sõlmisid lepingu sigade Aafrika katku surnud metssigade korjuste ning seakatku diagnoosiga kütitud metssigade kahjutustamiseks. Jahimeestele makstakse tasu korjuste matmise või konteinerisse toimetamise eest.
„Surnud metssigade puhul on tegemist nakkusohtliku materjaliga, mille kõrvaldamine loodusest on oluliseks meetmeks taudi leviku tõkestamisel, “ ütles Veterinaar- ja Toiduameti peadirektor Ago Pärtel. „Metssea korjuste kahjutustamise eest tasutakse vaid sigade Aafrika katku suhtes positiivseks osutunud proovide alusel.“
Veterinaar- ja Toiduamet tasub 1. märtsil 2015 jõustuva Töövõtulepingu alusel Eesti Jahimeeste Seltsile korjuste kahjutustamisega tekkivate kulude eest järgnevalt:
· seakatku diagnoosiga metssea korjuse matmine – 70 eurot/tk
· seakatku diagnoosiga hukkunud metssea korjuse konteinerisse toimetamine - 35 eurot/tk
· seakatku diagnoosiga kütitud metssea korjuse konteinerisse toimetamine - 35 eurot/tk
Need summad sisaldavad kõiki makse ja halduskulusid. Jahimeestele väljamakstavad summad sõltuvad jahimeeste katusorganisatsiooni ning kohalike jahiseltside vahel sõlmitavatest lepingutest ning tegelikult tehtud kulutustest.
„Metssigade populatsioonis leviva taudi tõkestamiseks on tõhus koostöö jahimeestega kriitilise tähtsusega. Oluline on nii leitud korjustest teavitamine, nende matmine või teisaldamine, kitsendustega aladel kütitud sigadest teatamine kui jahipiirangute järgimine,“ selgitas Pärtel.
Valitsus otsustas 19. veebruaril toimunud istungil eraldada Vabariigi Valitsuse reservfondist 38 500 eurot, mis peaks katma 2015. aastal jahimeeste poolt metssea korjuste kõrvaldamiseks tehtud kulutused.
Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima ettenähtud bioohutuse meetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.
Sigade Aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele
www.seakatk.ee ning küsimusi ja infot taudikahtlusega loomadest saab jätta VTA vihjetelefonil 605 4750.
Seotud lood
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?
Hetkel kuum
Tagasi Põllumajandus esilehele